Aθλητικά NέαΞέσπασε στην Γκινγκάμπ η Μονακό! (video)

Ξέσπασε στην Γκινγκάμπ η Μονακό! (video)

Με τον Γκουίδο Καρίγιο να σημειώνει δύο τέρματα και τον Τραορέ άλλα τόσα, η Μονακό ξέσπασε με 6-0 κόντρα στην Γκινγκάμπ και συνεχίζει να είναι η πιο κοντινή ομάδα στην Παρί Σεν Ζερμέν, σε απόσταση τεσσάρων πόντων.

Οι Μονεγάσκοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, με τον Καρίγιο στο 10’, για να ακολουθήσει καταιγισμός μέχρι το ημίχρονο. Ο Τραορέ στο 27’ το 2-0, ο Μπαλντέ στο 36’ το 3-0, ενώ ο Φαμπίνιο στο φινάλε του πρώτου μέρους το 4-0 με πέναλτι. Στο 76’ ο Τραορέ και στο 78’ ο Καρίγιο τα άλλα δύο γκολ.

Η Ναντ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Ντιζόν την προηγούμενη αγωνιστική και με τους Τόμασον και Σάλα στο 16’ και το 67΄ αντίστοιχα, διαμόρφωσαν το 1-0 και το 2-1, ενώ στο 60’ είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπλιν. Με αυτό το τρίποντο, τα «καναρίνια» πέρασαν στην 3η θέση με 23 πόντους, αλλά με ματς περισσότερο από Λιόν και Μαρσέιγ.

Η Τρουά ήταν καταιγιστική στην επανάληψη απέναντι στην Στρασμπούρ και επικράτησε 3-0, με τον Χιουν Γιουν στο 48’, Καουί στο 55’ και Νιανέ στο 90+3’ πήραν ένα ακόμα τρίποντο για να βρεθούν στο μέσον του πίνακα. Τέλος 1-1 ήρθε το ματς της Μονπελιέ με την Αμιάν με τον Σίο να δίνει προιβάδισμα στο 82’ και στο 89’ να έρχεται η ισοφάριση με τον Αβελάρ.

Το πρόγραμμα της 12η αγωνιστικής

Παρασκευή (03/11)

Ρεν-Μπορντό 1-0 (11’ αυτ. Τουλαλάν)

Σάββατο (04/11)

Ανζέ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-5 (4’, 84’ Εμπαπέ, 30’, 60’ Καβάνι, 14’ Ντράξλερ)

Μονακό-Γκινγκάμπ 6-0 (10′, 78′ Καρίγιο, 27′, 76′ Τραορέ, 36′ Μπαλντέ, 45′ πεν. Φαμπίνιο)

Μονπελιέ-Αμιάν 1-1 (82′ Σίο – 89′ Αβελάρ)

Ναντ-Τουλούζ 2-1 (10′ Τόμασον, 67′ Σάλα – 60′ Μπλιν)

Τρουά-Στραβούργο 3-0 (48′ Χιουν Γιουν, 55′ Κάουι, 90+3′ Νιανέ)