Aθλητικά NέαΞέσπασε στη Γουότφορντ η Σίτι

Ξέσπασε στη Γουότφορντ η Σίτι

Επίδειξη δύναμης από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία ξεπέρασε άμεσα την πίκρα από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο. Οι «πολίτες» συνέτριψαν 4-0 εκτός έδρας τη Γουότφορντ και για πρώτη φορά στη φετινή Premier League πανηγυρίζουν 4 συνεχόμενες νίκες.

Από την άλλη, οι «σφήκες» μπλέκουν ακόμα περισσότερο, αφού βρίσκονται μόλις στο +3 από τη διακεκαυμένη ζώνη, ενόσω συνεχίζουν με τον υπηρεσιακό Μάλινς στον πάγκο.

Το ματς ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Γκουαρδιόλα, που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε στο 31’ με δυνατό σουτ του Στέρλινγκ μέσα από την περιοχή.

Εννέα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματά του, αλλά και της ομάδας του, καθώς πήρε το ριμπάουντ μετά το χαμένο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος κι έστειλε την μπάλα στην κενή εστία.

Το πάρτι της Σίτι συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος και στο 63’ ο Φόντεν έγραψε από κοντά το 0-3, σε μια φάση που ξεκίνησε από ωραία ομαδική συνεργασία. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 66’ (0-4) ο στόπερ Λαπόρτ, που νίκησε τον Φόστερ με κεφαλιά από κοντά.