Aθλητικά NέαΞέρει το «κόλπο» η ΑΕΛ

Ξέρει το «κόλπο» η ΑΕΛ

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Η Νέα Σαλαμίνα είναι στριμωγμένη και ειδικά στην έδρα της αναμένεται επικίνδυνη. Ωστόσο, η ΑΕΛ, που θα μεταβεί το Σάββατο στη Λάρνακα για να την αντιμετωπίσει, δικαιούται να αντλεί αυτοπεποίθηση από την προϊστορία των προηγούμενων 15 φορών που ήταν φιλοξενούμενη των ερυθρολεύκων.

Όσο και αν το «Αμμόχωστος» θεωρείται δύσκολη έδρα, οι γαλαζοκίτρινοι φαίνεται πως βρήκαν το «κόλπο» να δραπετεύουν κατά κανόνα με το «διπλό» απέναντι στην προσφυγική ομάδα. Το αποδεικνύει ο απολογισμός τους από την περίοδο 2004-05: δέκα νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες.

Αν έλειπε μάλιστα και η κηλίδα του 1-4 της περασμένης σεζόν, θα ήταν ακόμα καλύτερα για την ΑΕΛ. Είναι ενδεικτικό ότι από το 2007 ώς το 2013, «έτρεξε» πέντε σερί διπλών, έκανε παύση με ήττα και ακολούθησαν άλλα πέντε ματς ώς την περασμένη σεζόν με τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία.

Συμπερασματικά, σύμφωνα με τα στατιστικά, η Νέα Σαλαμίνα και το «Αμμόχωστος» δεν τρομάζουν την ομάδα της Λεμεσού. Παράλληλα άλλο τόσο βέβαιο είναι ότι ο Ντούσαν Κέρκεζ δεν προετοιμάζει τους ποδοσφαιριστές του με βάση την παράδοση, αφού κάθε ματς είναι διαφορετικό.

Ο Βόσνιος προπονητής και οι συνεργάτες του έπιασαν χθες δουλειά με τους παίκτες τους, αφήνοντας πίσω την ήττα με 0-1 από τον ΑΠΟΕΛ στο Σούπερ Καπ. Κρατούν ωστόσο τα θετικά στοιχεία, κυρίως του β’ ημιχρόνου, θέλοντας να τα δουν το Σάββατο σε μεγαλύτερη διάρκεια, αρκεί να προστεθεί και η ευστοχία. Μετά τη νίκη στην προηγούμενη αγωνιστική επί της Δόξας (1-0), αν έρθει για πρώτη φορά δεύτερο τρίποντο στη σειρά, θα είναι θετικό στοιχείο για τη συνέχεια.