Aθλητικά Nέα«Ξέρανε» τον Άρη στο θρίλερ ο Κολοσσός!

«Ξέρανε» τον Άρη στο θρίλερ ο Κολοσσός!

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε 87-85 τον Άρη, μέσα στο Αλεξάνδρειο!

Οι «θαλασσί» είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ροζ φύλλο από την κανονική διάρκεια (71-71), καθώς αστόχησε ο Μπρέιζελτον στην εκπνοή, αλλά τελικά το κατάφεραν αυτό χάρη στο καθοριστικό τρίποντο του Τζάκσον στα 11’’ πριν τη λήξη του δεύτερου έξτρα πεντάλεπτου, με τον Αγκμπελέσε να βγάζει και την τελευταία άμυνα πάνω στον Ντραγκίτσεβιτς.

Στο μεταξύ, ο Μπρέιζελτον ήταν εκείνος που έστειλε το ματς στην ισοπαλία (77-77) στα 9” πριν τη λήξη της πρώτης παράτασης, με τον Μιλόσεβιτς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση των «κίτρινων».

Δυνατό ξεκίνημα στο ματς από τον Άρη, ο οποίος με απανωτά σουτ από την περιφέρεια προηγήθηκε 8-2. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με ανάλογο τρόπο και με μπροστάρη τον Κρομά για ένα σερί 12-0 (8-14), με τους Ροδίτες να διατηρούν το προβάδισμά τους (13-18) μέχρι το 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι «κίτρινοι» απάντησαν με καλές άμυνες και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (19-18).

Με ορεξάτο τον Μπρέιζελτον, ο Κολοσσός μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +6 (21-27), στο 14’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το 18’, ο ρυθμός του ματς έπεσε κατακόρυφα, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο καλάθι (27-29). Όμως, τα τελευταία λεπτά, ανήκαν στην ομάδα του Λυκογιάννη, η οποία ξανά με τον Κρομά άνοιξε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το +7 (29-36).

Ο Ντάνιελς κρατούσε μπροστά (35-40) τον Κολοσσό στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Γκετσεβίτσιους πήρε… μπρος και έτσι ο Άρης πήρε το προβάδισμα (43-42), στα μισά. Έκτοτε, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, με τους Ροδίτες να κλείνουν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 50-49.

Με τους Σλαφτσάκη και Γκετσεβίτσιους, ο Άρης μπήκε με ένα 8-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει στο +7 (57-50) και τον Μπρέιζελτον να απαντάει για τον Κολοσσό και να μειώνει στο -3 (61-58). Η αντίδραση των «κίτρινων» ήρθε με τον Μόρις για το νέο +7 (65-58), με τους Ροδίτες να απαντούν με ένα 5-0 (65-62) και τον Μόρις να τους… κόβει τη φορά με ένα μεγάλο τρίποντο (68-62), στο 37’. Ωστόσο, ο Κολοσσός βρήκε τις απαντήσεις ξανά με τον Μπρέιζελτον, ο οποίος τους έδωσε το προβάδισμα (70-71), στο 39’. Στη συνέχεια, ο Ντραγκίτσεβιτς είχε 1/2 από τη γραμμή, με τους Φλιώνη και Γκετσεβίτσιους να αστοχούν, όπως και ο Μπρέιζελτον στο τρίποντο της νίκης και έτσι το σκορ της κανονικής διάρκειας να ήταν το 71-71.

Χάρη στην καλή του άμυνα αλλά και την τραγική αστοχία του Κολοσσού από τη γραμμή των βολών (0/5), ο Άρης διατηρούσε σταθερά το προβάδισμά του (77-74), στο μεγαλύτερο μέρος του έξτρα πεντάλεπτου. Στη συνέχεια, ο Κρομά έκανε 1/2 από τη γραμμή, με τους «κίτρινους» να χάνουν την επόμενη επίθεση και τον Μπρέιζελτον να ισοφαρίζει (77-77), στα 9’’ πριν τη λήξη και το ματς να οδηγείται σε δεύτερη παράταση, καθώς ο Μιλόσεβιτς αστόχησε.

Με τα μεγάλα καλάθια του Μπρέιζελτον, ο Κολοσσός πήγε στο +3 (79-82) στην αρχή της δεύτερης παράτασης. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Αμερικανός έκανε το πέμπτο φάουλ, με τον Τάλτον από την άλλη να παίρνει τον Άρη από το χέρι και να το πηγαίνει στο +3 (85-82), στο τελευταίο λεπτό. Παρ’ όλα αυτά, οι «θαλασσί» είχαν κι άλλη… βενζίνη στο ντεπόζιτό τους, καθώς αρχικά ο Αγκμπελέσε έκανε 2/2 από τη γραμμή και ο Τζάκσον με τρίποντο στα 11’’ πριν τη λήξη έκανε το 85-87! Ο Αγκμπελέσε έβγαλε την τελευταία άμυνα πάνω στον Ντραγκίτσεβιτς και έτσι ο Κολοσσός πήρε τη μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71 κ.α., 77-77 παρ., 85-87 β’ παρ