Aθλητικά NέαΞέρανε την Πολωνία στο 92' η Ιταλία! (video)

Ξέρανε την Πολωνία στο 92′ η Ιταλία! (video)

Μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς και με τον Ρομπέρτο Μαντσίνι να πανηγυρίζει έξαλλα και με την ψυχή του αυτή τη νίκη, η Ιταλία επικράτησε 1-0 της Πολωνίας εκτός έδρας και τουλάχιστον θα αποφύγει την 3η θέση στον όμιλο της.

Ο Μπιράγκι στο 92ο λεπτό το γκολ για τη σκουάντρα ατζούρα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της σκουάντρα ατζούρα με τον Μαντσίνι στον πάγκο της.

Η Ιταλία είχε πάρα πολλές ευκαιρίες για να πάρει το ματς από το πρώτο μέρος, αφού Ινσίνιε, Ζορζίνιο, Φλορέντσι αλλά και του Κιελίνι, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι Πολωνοί είχαν μεγαλύτερη συνοχή στο παιχνίδι τους και φάνηκαν ανώτεροι στην επανάληψη.

Το ματς πήγαινε καρφί για 0-0, μέχρι την φάση του 92’ όταν οι Ιταλοί μετά από εκτέλεση κόρνερ, άρπαξαν την ευκαιρία από τα μαλλιά για να φτάσουν στο νικητήριο γκολ με την προβολή του Μπιράγκι.