Aθλητικά Nέα«Ξέρανε» τη Βαλένθια με Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα!

«Ξέρανε» τη Βαλένθια με Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα!

Εντυπωσιακή αρχή έκανε στο ματς η Βαλένθια, καθώς προηγήθηκε 8-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά και συνεχίζοντας το ίδιο ορεξάτη στην επίθεση πήγε στο +7 (17-10), στο 7’. Εκεί, η Μπαρτσελόνα έδειξε μία αντίδραση, πλησιάζοντας στο καλάθι (17-15), με τους γηπεδούχους να κλείνουν προηγούμενοι (21-18) την πρώτη περίοδο.

Με απανωτά σουτ από την περιφέρεια, οι «νυχτερίδες» πήγαν στο +11 (29-18) και το διατήρησαν (31-20), μέχρι το 13’. Η αντίδραση των Καταλανών ήρθε με τον Μίροτιτς, με τη διαφορά να μειώνεται στον πόντο (36-35), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο ο Κολόμ πήρε τη Βαλένθια από το… χέρι και την έστειλε στα αποδυτήρια με το +6 (43-37).

Οι γηπεδούχοι έκαναν δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερος μέρος, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +13 (50-37), ενώ με τον Σαν Εμετέριο έφτασαν ακόμη και στο +16 (58-42), στο 25’. Με τους Ντιλέινι και Μίροτιτς, οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν προσωρινά τη διαφορά (58-51), αλλά και πάλι με την καλή της άμυνα, η Βαλένθια κατάφερε να ξεφύγει στο +13 (66-53), στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Τόμπι, η διαφορά πήγε στο +15 (68-53) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ωστόσο, ο Ερτέλ πήρε… φωτιά και μόνος του μείωσε αρχικά στο -4 (68-64), ενώ με τον Μίροτιτς η διαφορά έπεσε στον πόντο (70-69). Οι «νυχτερίδες» κρατούσαν το προβάδισμά τους (76-72), με τη διαφορά να μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη εάν δεν ήταν τραγικά άστοχος ο Ντούμπλιεβιτς από τη γραμμή των βολών (1/4 σε εκείνο το σημείο). Στη συνέχεια, ο Αμπρίνες με τρίποντο μείωσε (76-75), με τον Κολόμ να αστοχεί και το καλάθι του Μίροτιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα να διαμορφώνει το τελικό 76-77!

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-37, 66-53, 76-77