Aθλητικά Nέα«Ξέρανε» τη Ρόμα στις καθυστερήσεις η Μίλαν (vid)

«Ξέρανε» τη Ρόμα στις καθυστερήσεις η Μίλαν (vid)

Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο του υπό βροχή ντέρμπι στο «Σαν Σίρο» η Μίλαν, με κινητήριο μοχλό τον Τούρκο διεθνή επιτελικό μέσο Χακάν Τσαλχάνογλου και υπό το βλέμμα του μεγάλου Κακά, άνοιξε το σκορ με πλασέ του Φρανκ Κεσιέ σε κενή εστία στο 40ο λεπτό, έπειτα από εντυπωσιακή ενέργεια και μπαλιά του Ρικάρντο Ροντρίγκες.

Ο Εουσέμπιο ντι Φραντσέσκο τα έπαιξε όλα για όλα στην ανάπαυλα, αντικατέστησε τον Ιβάν Μαρκάνο με τον Στεφάν Ελ Σαραουί και η Ρόμα του ξανά βασικού Κώστα Μανωλά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Φεντερίκο Φάτσιο στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από «αναμπουμπούλα» στα καρέ του Τζίτζι Ντοναρούμα και ωραίο σουτ του πολύπειρου Αργεντινού κεντρικού αμυντικού.

Το VAR δούλεψε… υπερωρία προκειμένου να ακυρωθούν σωστά δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ένα για κάθε ομάδα, του Γκονσάλο Ιγκουαΐν στο 64′ ως οφσάιντ και του Στίβεν Ενζονζί στο 79′ επειδή χρησιμοποίησε το χέρι του, και ο Τζενάρο Γκατούζο ρίσκαρε με τη σειρά του για τη νίκη, ρίχνοντας στη «μάχη» τον Πάτρικ Κουτρόνε στο 84ο λεπτό.

Η μετριότατη εικόνα των «Τζιαλορόσι» στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, με τη νίκη στις καθυστερήσεις στο Τορίνο και την εντός έδρας ισοπαλία με τα… χίλια ζόρια απέναντι στην Αταλάντα (3-3) επιβεβαιώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βόσνιος στράικερ Έντιν Τζέκο έχασε ένα τέρμα από αυτά που δεν συνηθίζει να χάνει και έτσι δύο λεπτά αργότερα ο 20χρονος Κουτρόνε αξιοποίησε την μπαλιά του «Πιπίτα», για να χαρίσει στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League μια σημαντική νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας (2-1) μπροστά στο κοινό της.