Aθλητικά NέαΞεγλίστρησε η Μίλαν!

Ξεγλίστρησε η Μίλαν!

Με… Μπάκα και αρκετή τύχη η Μίλαν επικράτησε 1-0 στην έδρα της Σασουόλο στην 26η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν στο δωδέκατο μόλις λεπτό του ματς, όταν ο Μπεράρντι από τα έντεκα βήμα έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

Στο 22’ ήρθε η σειρά των «Ροσονέρι» να δοκιμαστεί από το ίδιο σημείο. Ο Μπάκα κέρδισε –αμφισβητούμενο- πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση και παρότι… γλίστρησε, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, στο μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, που ανέβασε την Μίλαν στους 47 βαθμούς και το -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Με πέναλτι πήρε τη νίκη και η Λάτσιο επί της Ουντινέζε, με τον Ιμόμπιλε να σκοράρει και να την ανεβάζει στους 50 βαθμούς, που την κρατούν στην πέμπτη θέση.

Μοιραίος για την Μπολόνια ήταν ο Βασίλης Τοροσίδης. Ο Έλληνας αμυντικός αποβλήθηκε στο 75’ και ενώ η ομάδα του προηγούταν 1-0 της Τζένοα με γκολ του Βιβιάνι από το 57’. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισαν.