Aθλητικά Nέα«Βούλιαξε» κι άλλο τον Άρη ο Προμηθέας!

«Βούλιαξε» κι άλλο τον Άρη ο Προμηθέας!

Χαμόγελα στον Προμηθέα και… κλάματα στον Άρη! Ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για τους Πατρινούς, ώστε να αντέξουν την αντεπίθεση των «κίτρινων» στο τέλος και έτσι να νικήσουν 71-61, για να ανέβουν στο 6-3 στην Α1. Από την άλλη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης γνώρισε την τέταρτη σερί της ήττα και έπεσε στο 2-7!

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +20 (51-31), αλλά η υπερπροσπάθεια των φιλοξενούμενων στην τέταρτη, τους έφερε στο -7 (63-56), στο 38’. Ωστόσο, εκεί μίλησε ο Λίποβι με τα κρίσιμά του καλάθια, αλλά και η ψυχραιμία του Σαλούστρου από τη γραμμή των βολών για το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος του Προμηθέα ήταν ο Μπράουν με 14 πόντους, με τους Χολ και Μέιερ να είχαν από 12 ο καθένας. Από τους «κίτρινους» ξεχώρισαν οι Μποχωρίδης και Χάρις με 11 πόντους ο καθένας.

Με ένα 5-0 μπήκε ο Άρης στο παιχνίδι και τον Προμηθέα να απαντά για την ισοφάριση (6-6). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν τρομερά άστοχες, με την ισοπαλία να μένει μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (10-10). Ο Φλιώνης έδωσε το προβάδισμα (12-13) προσωρινά στους «κίτρινους», με τον Μπράουν να απαντά για το 15-13 των Πατρινών.

Με μπροστάρη τον Χολ, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο (22-18). Πολύ κλειστό και με αργό τέμπο παρέμεινε το παιχνίδι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λίποβι να δίνει «αέρα» επτά πόντων (30-23) και τις δύο βολές του Μποχωρίδη να διαμορφώνουν το 30-25.

Φορτσάτος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Προμηθέας και για πρώτη φορά ξέφυγε στο +10 (36-26), στο πρώτο τρίλεπτο, ενώ το τρίποντο του Μπράουν τον έστειλε στο +13 (41-28), με τον Άρη να δείχνει πολλές αδυναμίες και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μάλιστα, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «κίτρινοι»… εξαφανίστηκαν από το παρκέ, με τον Μέιερ αρχικά να πηγαίνει τη διαφορά στο +18 (48-30) και το τρίποντο του Γκίκα να την εκτοξεύει στο +20 (51-31), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τη χαλαρότητα των Πατρινών εκμεταλλεύτηκαν οι «κίτρινοι» στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και με ένα 6-0 μείωσαν (51-37), στο 32’. Για άλλη μία φορά στο ματς, ο Μέιερ «αφύπνισε» τους γηπεδούχους και εκείνοι πήγαν στο +17 (59-42), στα μισά. Έκτοτε, οι «κίτρινοι» έκαναν την ύστατη προσπάθεια να μπουν ξανά στο ματς, πυροβολώντας συνεχώς έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά στο -7 (63-56), στο 38’. Ωστόσο, τα καθοριστικά καλάθια του Λίποβι στα τελευταία λεπτά κρατούσαν σε απόσταση ασφαλείας (68-58) τους Πατρινούς, οι οποίοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 5 (1), Τσαϊρέλης, Μέιερ 12 (1), Λίποβι 8 (2), Μπράουν 14 (1), Σαλούστρος 7, Γερομιχαλός 2, χολ 12 (1), Σανδραμάνης, Έλις 8, Παρκς 3.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 11 (1), ΜακΓκί 8, Μπελ 9 (1), Χάρις 11 (3), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9 (3), Τζόουνς 7 (1), Κάιζερ, Αγγέλου.