Aθλητικά NέαΒόμβα: Η Χιρόνα προκάλεσε σοκ σε Μέσι και Μπαρτσελόνα (vid)

Βόμβα: Η Χιρόνα προκάλεσε σοκ σε Μέσι και Μπαρτσελόνα (vid)

Μία του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και τον τσακώσαμε. Κι αυτό έγινε στο πιο ανύποπτο για γκέλα ματς. Τα πατριωτάκια από την Χιρόνα κοίταξαν στα μάτια την μεγάλη Μπάρσα και δεν ήθελε πολύ στο τέλος να κλέψουν και το παιχνίδι, με το 2-2 να σταματάει το νικηφόρο σερί για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Κι όμως όλα κυλούσαν απολύτως προβλεπόμενα μέχρι το 35ο λεπτό. Ο Μέσι είχε ανοίξει το σκορ από νωρίς (16’, 1-0), η Μπαρτσελόνα είχε τον απόλυτο έλεγχο και τίποτα δεν μύριζε έκπληξη. Το ματς όμως το γύρισε το VAR. Μία συζητήσιμη αγκωνιά του Λενγκλέ στον λαιμό του Στουάνι έφερε την αποβολή του Γάλλου στόπερ και αίφνης η Χιρόνα πίστεψε ότι μπορεί να κάνει κάτι.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Στουάνι τρύπωσε στην περιοχή και ισοφάρισε με ψύχραιμο τρόπο σε 1-1, όμως τα καλύτερα δεν είχαν έρθει ακόμα, αφού ο Ουρουγουανός με κεφαλιά κανονιά έκανε το 1-2 (51’), παγώνοντας την Βαρκελώνη.

Από εκεί και μετά άρχισε η… κατηφόρα. Ο Μέσι σημάδεψε το δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ (56’) και λίγο αργότερα ο Πικέ επανέφερε την τάξη με το 2-2 (62’). Οι «μπλαουγκράνα» πολιόρκησαν με κάθε τρόπο την αντίπαλη εστία, έκαναν πάνω από 25 τελικές, αλλά καμία από αυτές δεν μπόρεσε να τους χαρίσει την νίκη.

Το 2-2 έμεινε ως το τέλος και στην Μπαρτσελόνα το φυσάνε και δεν κρυώνει…

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου
Ουέσκα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (64’ Μερίνο)

Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου
Ράγιο Βαγεκάνο – Αλαβές 1-5 (30’ Ντε Τομάς – 8’ Ναβάρο, 34’, 77’ Ιμπάι, 56’ Καλέρι, 90+5’ Μπούργκι)
Εϊμπάρ – Λεγανiές 1-0 (52′ Κίκε)
Θέλτα – Βαγιαδολίδ 3-3 (5′, 54′ Άσπας, 9′ Γκόμες – 39′ Πλάνο, 65′ Ουνάλ, 90+4′ Σουάρες)
Χετάφε – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (18′ αυτ. Σορία, 60′ Λεμάρ)
Ρεάλ Μαδρίτης – Εσπανιόλ 1-0 (41′ Ασένσιο)

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου
Λεβάντε – Σεβίλλη 2-6 (12’ Ρότζερ, 90′ Σιμόν – 11’, 35’, 45’ Μπεν Γεντέρ, 21’ Καρίσο, 49’ Αντρέ Σίλβα, 59’ Σαράμπια)
Βιγιαρεάλ – Βαλένθια 0-0
Μπέτις – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-2 (51’ Μπάρτρα, 68’ Κανάλες – 7’ Γουίλιαμς, 18’ Ραούλ Γκαρθία)
Μπαρσελόνα – Τζιρόνα 2-2 (19′ Μέσι, 63′ Πικέ – 45′ , 51′ Στουάνι)