Aθλητικά NέαΒλέπει Ευρώπη η Γουλβς, παίρνει μαζί της την Κάρντιφ η Φούλαμ

Βλέπει Ευρώπη η Γουλβς, παίρνει μαζί της την Κάρντιφ η Φούλαμ

Πέρασε από την έδρα της Γουότφορντ και βλέπει Ευρώπη η Γουλβς! Οι «λύκοι» επικράτησαν με 2-1 και έχουν στα χέρια τους την 7η θέση, η οποία υπό προϋποθέσεις δίνει εισιτήριο για το Europa League. Ποιες είναι οι προϋποθέσεις; Να χάσει τον τελικό Κυπέλλου από την Μάντσεστερ Σίτι η Γουότφορντ!

Η Γουλβς προηγήθηκε με κοντινό τελείωμα του Χιμένες από γύρισμα του Τζότα, αλλά είδε τον Γκράι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να φέρνει το ματς στα ίσα. Ωστόσο, ο Τζότας στο 77ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την τραγική έξοδο του Φόστερ και σ εκενή εστία έγραψε το 2-1 που παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Η Σαουθάμπτον εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία καθώς ήρθε ισόπαλη με 3-3 με την Μπόρνμουθ. Ο Σέιν Λογνκ στο 12’ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά η Μπόρνμουθ έφερε… τούμπα το ματς πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τέρματα του Γκόσλινγκ και του Γουίλσον. Ο Γουορντ στο 55ο λεπτό ισοφάρισε, για να έρθει δώδεκα λεπτά μετά ο Τάργκετ να κάνει την ανατροπή για τη Σαουθάμπτον. Το ματς, όμως, δεν ολοκληρώθηκε εκεί καθώς τα… κεράσια κατάφεραν να φτάσουν εκ νέου στην ισοφάριση με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γουίλσον.

Μαζί της στην Championship φαίνεται πως παίρνει την Κάρντιφ η υποβιβασμένη Φούλαμ, η οποία επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Μπάμπελ στο 79ο λεπτό. Τέλος, Κρίσταλ Πάλας και Έβερτον έμειναν στο 0-0 και η ομάδα του Μάρκο Σίλβα στο -4 από την έβδομη θέση.

Το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (26/04)
Λίβερπουλ-Χάντερσφιλντ 5-0 (1′ Κεϊτά, 23′, 66′ Μανέ, 45+1′, 83′ Σαλάχ)

Σάββατο (27/04)
Τότεναμ-Γουέστ Χαμ 0-1 (67′ Αντόνιο)
Γουότφορντ-Γουλβς 1-2 (49’ Γκρέι / 41’ Χιμένες, 77’ Τζότα)
Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0
Σαουθάμπτον-Μπόρνμουθ 3-3 (12’ Λονγκ, 55’ Γουόρντ, 67’ Τάργκετ / 20’ Γκόσλινγκ, 32’, 86’ Γουίλσον)
Φούλαμ-Κάρντιφ 1-0 (79’ Μπάμπελ)
Μπράιτον-Νιούκαστλ (19:30)