Aθλητικά NέαΒΙΝΤΕΟ: Τα πάντα-όλα από το Γιουρόπα Λιγκ

ΒΙΝΤΕΟ: Τα πάντα-όλα από το Γιουρόπα Λιγκ

Δείτε όλα όσα συνέβησαν στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Απολαύστε γκολ και θέαμα από τα παιχνίδια που έγιναν το βράδυ της Πέμπτης.

1ος όμιλος

Ζυρίχη – Λουντογκόρετς 1-0 (84’ Πάλσον)

Λεβερκούζεν – ΑΕΚ 4-2 (44’ Χάβερτζ, 49’, 88’ Αλάριο, 90+2’ Μπραντ – 25’ Τρισκόφσκι, 90+1’ Ράσπας)

Το «δύο στα δύο» στον Α’ όμιλο του Europa League έκαναν η Μπάγερ, που νίκησε 4-2 με ανατροπή την ΑΕΚ και η Ζυρίχη, που επικράτησε 1-0 της Λουντογκόρετς.

2ος όμιλος

Σάλτσμπουργκ – Σέλτικ 3-1 (55′, 73′ πεν. Νταμπούρ, 61′ Μιναμίνο – 2′ Έντουαρ)

Ρόζενμποργκ – Λειψία 1-3 (79′ Τζεμπάλι – 12΄Ογκουστίν, 54′ Κονατέ, 61′ Κούνα)

Το σαρωτικό της σερί νικών συνεχίζει η Σάλτσμπουργκ, η οποία επιβλήθηκε 3-1 της Σέλτικ με μεγάλη ανατροπή, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Europa League. Τη δύναμή της στην ουραγό Ρόζενμποργκ έδειξε η Λειψία, περνώντας με 3-0 από την έδρα της.

3ος όμιλος

Ζενίτ – Σλάβια Πράγας 1-0 (80’ Κοκόριν)

Μπορντό – Κοπεγχάγη 1-2  (42’ Σωτηρίου, 92’ Σκοβ – 84’ Σανκαρέ)

Η Ζενίτ νίκησε 1-0 με γκολ στο 80’ τη Σλάβια Πράγας, ενώ η Κοπεγχάγη επικράτησε εκτός έδρας 2-1 της Μπορντό, με γκολ στις καθυστερήσεις και με τον Πιέρο Σωτηρίου να σημειώνει το πρώτο γκολ για την ομάδα του.

4ος όμιλος

Αντερλεχτ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-2 (19’ πεν. Χαϊροβιτς, 68’ Γκογιάκ)

Φενέρμπαχτσε – Σπάρτακ Τρνάβα 2-0 (52’, 69’ Σλιμανί)

Ο πρώην άσος της ΑΕΚ Όγκνιεν Βράνιες ήταν ο μοιραίος στην ήττα των Βέλγων της Άντερλεχτ που ηττήθηκαν 2-0 από την Ντιναμό. Καθάρισε για τη Φενέρ ο Σλιμανί 2-0, την Σπαρτάκ Τρνάβα.

5ος όμιλος

Καραμπάχ – Αρσεναλ 0-3 (4’ Παπασταθόπουλος, 53’ Σμιθ Ρόου, 80’ Γκεντουζί)

Βόρσκλα – Σπόρτινγκ 1-2 (10’ Κούλατς – 91’ Μοντέρο, 93’ Καμπράλ)

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να ανοίγει το σκορ, η Άρσεναλ πέρασε άνετα από το Μπακού, 0-3 την Καραμπάκ. Δύο γκολ στις καθυστερήσεις χάρισαν το διπλό (1-2) στην Ουκρανία για τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας.

6ος όμιλος

Μίλαν – Ολυμπιακός 3-1 (70’, 79’ Κουτρόνε, 76’ Ιγκουαΐν – 14’ Γκερέρο)

Μπέτις – Ντουντελάνζ 3-0 (56’ Σανάμπρια, 80’ Λο Σέλσο, 88’ Τέγιο)

Για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο προβληματίστηκε η Μπέτις με τη Ντουντελάνζ. Οι Ανδαλουσιανοί καθάρισαν σχετικά άνετα (3-0) και προσπέρασαν τον Ολυμπιακό, ο οποίος γνώρισε την ήττα από τη Μίλαν.

7ος όμιλος

Ρέιντζερς – Ραπίντ Βιένης 3-1 (44’ Μορέλος, 84’ πεν. Ταβερνιέρ, 94’ Μορέλος – 42’ Μπερίσα)

Σπάρτακ Μόσχας – Βιγιαρεάλ 3-3 (34’ πεν., 82’ Ζε Λουίς, 85’ Μελγκαρέχο – 13’ Εκαμπί, 49’ Φορνάλς, 96’ πεν. Καθόρλα)

Μόνη πρώτη στην κορυφή του 7ου ομίλου έμεινε η Ρέιντζερς, που κέρδισε 3-1 εντός τη Ραπίντ Βιέννης και θύμισε το ένδοξο παρελθόν της. Με πέναλτι στο 96’ η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε σε 3-3 τη Σπαρτάκ Μόσχας.

8ος όμιλος

Αϊντραχτ– Λάτσιο 4-1 (4′, 90+4′ Ντα Κόστα, 28′ Κόστιτς, 52′ Γιόβιτς – 23′ Παρόλο)

Απόλλων – Μαρσέιγ 2-2 (74′ Μάρκοβιτς, 89′ Ζελάγια- 50′ Παγέ, 67′ Λουίζ Γκουστάβο)

Το ξεκίνημα της Άϊντραχτ Φρανκφούρτης στην Bundesliga μπορεί να μην είναι καλό (σε 6 ματς μετρά μόλις δύο νίκες και μία ισοπαλία), ωστόσο, στο Europa League τα πράγματα είναι διαφορετικά. Μετά το «διπλό» στην πρεμιέρα επί της Μαρσέιγ, η γερμανική ομάδα επιβλήθηκε άνετα με 4-1 της Λάτσιο, που από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αγωνιζόταν με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Μπάστα στο 45΄+3) κι από το 59΄ με 9, μετά την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Κορέα.

9ος όμιλος

Σάρπσμποργκ – Γκενκ 3-1 (6’ Μόντενσεν, 54’ Ζαχάριασεν, 63’ Μόρτενσεν – 48’ Ποθουέλο)

Μάλμε – Μπεσίκτας 2-0 (53’ Βιντχέιμ, 76’ πεν. Ρόζενμπεργκ)

Σκανδιναβική κυριαρχία στον ένατο όμιλο του Europa League, αφού η Μάλμε και η Σάρπσμποργκ νίκησαν Μπεσίκτας και Γκενκ αντίστοιχα για τη δεύτερη αγωνιστική και βρέθηκαν με τις αντιπάλους τους κορυφή.

10ς όμιλος

Σταντάρ Λιέγης – Ακχισάρ 2-1 (17’ Εντμοντ, 40’ Μούσα – 32’ Ονούρ)

Κράσνονταρ – Σεβίλλη 2-1 (72’ Περέιρα, 82’ Οκριασβίλι – 43’ Νολίτο)

Η Σεβίλλη ηττήθηκε με 2-1 από την Κράσνονταρ, τη στιγμή που η Σταντάρ πήρε το πρώτο τρίποντο με το ίδιο σκορ επί της Ακίσασπορ.

11ος όμιλος

Γιάμπλονετς – Ντιναμό Κιέβου 2-2 (33’ Χοβόρκα, 82’ Τράβνικ – 8’ Τσιγκάνκοφ, 15’ Γκαρμάς)

Αστάνα – Ρεν 2-0 (64’ Ζαϊνουντίνοφ, 90+1’ Τομασόφ)

Χωρίς νίκη στον 11ο όμιλο του Europa League έμεινε η Ντιναμό Κιέβου, που ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Γιάμπλονετς στην Τσεχία. «Φούντωσαν» οι ελπίδες της Αστάνα για πρόκριση. Η ομάδα από το Καζακστάν επικράτησε 2-0 απέναντι στη Ρεν.

12ος όμιλος

Τσέλσι – Βίντι 1-0 (70′ Μοράτα)

ΜΠΑΤΕ – ΠΑΟΚ 1-4

Η Βίντι είχε βάλει δύσκολα στην Τσέλσι, καθώς ως το 70ό λεπτό κρατούσε καλά στο «Στάμφορντ Μπριτζ», έχοντας μάλιστα χάσει στο πρώτο ημίχρονο δύο ευκαιρίες με τον Νεγκό. Στο σημείο εκείνο, όμως, ο Άλβαρο Μοράτα άνοιξε το σκορ για τους «μπλε» και το παιχνίδι έγινε χωρίς επιστροφή για τους Ούγγρους, που γνώρισαν δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Αντίθετα, η Τσέλσι έκανε το «2Χ2» με το ίδιο σκορ (1-0) και τέθηκε επικεφαλής του 12ου ομίλου, ακολουθούμενη από τον ΠΑΟΚ που πέρασε θριαμβευτικά από τη Λευκορωσία απέναντι στην ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (4-1)