Aθλητικά NέαΒΙΝΤΕΟ: Διπλή ανατροπή στο klassiker και +7 για τη Ντόρτμουντ!

ΒΙΝΤΕΟ: Διπλή ανατροπή στο klassiker και +7 για τη Ντόρτμουντ!

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στην επανάληψη, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφτασε στη νίκη με 3-2 απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου, στο ντέρμπι που έκλεισε το πρώτο «πιάτο» της 11ης αγωνιστικής στη Bundesliga κι αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στους επτά βαθμούς.

Ο Ρόις ήταν εκείνος που πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα των γηπεδούχων, στο 49’ με πέναλτι και στο 67΄, «απαντώντας» στα ισάριθμα γκολ με το κεφάλι από πλευράς Λεβαντόφσκι για τους φιλοξενούμενους. Όμως, τη λύση την έδωσε με τον… γνωστό τρόπο ο Αλκάθερ, που μπήκε ως αλλαγή στο ματς στο 59ο και διαμόρφωσε το τελικό 3-2 στο 76ο λεπτό!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι Βεστφαλοί διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 27 βαθμούς, την ώρα που οι Βαυαροί έμειναν στους 20 και κινδυνεύουν, ανάλογα και με τα αυριανά αποτελέσματα, να πέσουν στην πέμπτη θέση. Όπως, βέβαια, κινδυνεύει και η θέση του Νίκο Κόβατς στον πάγκο τους…