Aθλητικά NέαΒαθμολογική ανάσα για την Ντιζόν

Βαθμολογική ανάσα για την Ντιζόν

Επιστροφή στις νίκες για την Ντιζόν που επικράτησε με 2-1 της Ρεν και απομακρύνθηκε 6 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού. Ανοιχτό, όπως αναμενόταν, ήταν το παιχνίδι στο «Γκαστόν Ζεράρ», με τους γηπεδούχους να έχουν μικρή υπεροχή και να ανταμείβονται με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε ποιο χαμηλούς ρυθμούς με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή της μπάλας. Στο 30′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον σκορ με τον Μπαλμό αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση (41′ Σαρ). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ποιο δυνατά με τη Ντιζόν να ξαναπαίρνει το προβάδισμα στο 65′ με γκολ του Ταβάρες. Η Ρεν πίεσε για την ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε να ξαναβρεί δίχτυα.