Aθλητικά NέαVAR-βάτη νίκη για την Βαλένθια!

VAR-βάτη νίκη για την Βαλένθια!

Χάρη σε πέναλτι που καταλογίστηκε μέσω VAR 9 λεπτά πριν το τέλος, η Βαλένθια έσπασε την κατάρα των ισοπαλιών και πήρε νίκη – ανάσα στην έδρα της Χετάφε με 0-1.

Δεν υπήρχε άλλος τρόπος για να μπει γκολ στο «Αφόνσο Πέρεθ». Σε δύο περιπτώσεις με Χόρχε Μολίνα και Καμπρέρα οι παίκτες της Χετάφε σημάδεψαν τα δοκάρια, αποτυγχάνοντας να πάρουν προβάδισμα.

Άλλες τόσες φορές ο Ροντρίγκο σπατάλησε κλασικά τετ-α-τετ, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει την Βαλένθια μπροστά στο σκορ.

Τα πάντα έδειχναν λευκή ισοπαλία μέχρι που στο 81ο λεπτό το VAR έδωσε την λύση. Η τεχνολογία είδε την παράβαση πέναλτι πάνω στον Γκαμεϊρό που διέφυγε του διαιτητή, ο Ντάνι Παρέχο ήταν εύστοχος (0-1) και κάπως έτσι η Βαλένθια έφτασε μόλις στην δεύτερη νίκη της στην σεζόν, που της έδωσε βαθιά ανάσα.