Aθλητικά NέαΤρομερό «διπλό» της Έμπολι, βάζει... φωτιά στην παραμονή!

Τρομερό «διπλό» της Έμπολι, βάζει… φωτιά στην παραμονή!

«Φωτιά» στη μάχη της παραμονής έβαλε η Έμπολι! Η ομάδα του Αντρέα Αντρεατσόλι πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη μέσα στην Σαμπντόρια με 2-1, έφτασε τους 35 βαθμούς και παρότι παραμένει στις θέσεις που υποβιβάζονται, μείωσε την διαφορά στον έναν βαθμό από την Τζένοα, στους δύο από τις Ουντινέζε, Μπολόνια και στους τρεις από την Πάρμα.

Η Έμπολι φάνηκε να είναι φουλ διαβασμένη στο ματς. Το πήγε… λάου-λάου και αφού έβγαλε το ημίχρονο χωρίς να δεχτεί γκολ, βρήκε την ευκαιρία να πετύχει δύο τέρματα και να πάρει τη νίκη. Αρχικά, ο Φαρίας στο 56’ άνοιξε το σκορ για την Έμπολι και είκοσι λεπτά αργότερα, ο Ντι Λορέντσο διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν στις καθυστερήσεις το γκολ της τιμής με τον Κουαλιαρέλα από την άσπρη βούλα, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά.

Νίκη… ανάσα για την Ουντινέζε που επικράτησε με 3-1 στην έδρα της υποβιβασμένης Φροζινόνε. Ο Οκάκα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα από το Φρίουλι αφού σκόραρε δις, ενώ ο Σαμίρ πέτυχε και αυτός ένα γκολ για το 3-0. το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85’ με τέρμα του Ντιονίσι.