Aθλητικά NέαΤρομερή «απόδραση» για την Σάλκε!

Τρομερή «απόδραση» για την Σάλκε!

Επιτέλους νίκη –και τι νίκη- για την Σάλκε που βρέθηκε να χάνει 2-1 από την Άουγκσμπουργκ, αλλά έφερε «τούμπα» το ματς και λυτρώθηκε λίγα λεπτά πριν το τέλος, επικρατώντας με 3-2.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι συνεχίζουν να «φλερτάρουν» με την ζώνη του υποβιβασμού, προηγήθηκαν με τον Μπάιερ στο 38’ και θα μπορούσαν να πάνε έτσι στα αποδυτήρια αν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Λιχστάινερ δεν είχε… ραντεβού με την ατυχία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και τους δύο μονομάχους στην ανάπαυλα ισόπαλους με 1-1.

Πάντως η Άουγκσμπουργκ, αν και δεν είχε την πρωτοβουλία όπως στο πρώτο ημίχρονο, μπόρεσε να πάρει ξανά κεφάλι με το πέναλτι (αμφισβητήθηκε έντονα) του γνώριμού μας από το πέρασμά του από τον Ολυμπιακό Φινμπόγκασον, πριν η Σάλκε η οποία είχε χάσει από πολύ νωρίς τον Σανέ (πιθανότατα να είναι σοβαρός ο τραυματισμός του) εξαπολύσει την τελική αντεπίθεσή της.

Από χτύπημα φάουλ του Καλιγκιούρι, που είχε αντικαταστήσει τον Σανέ και από τα δικά του πόδια προήλθε και το πρώτο τέρμα, ο Καμπάκ υπέγραψε το… come back των «βασιλικών μπλε», ενώ στο 82’ ο Χαριτ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 που έδωσε τη νίκη στη Σάλκε.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 1/11

Χόφενχαϊμ-Πάντερμπορν 3-0 (2’ Σκοβ, 15’ Καντεράμπεκ, 26’ Λοκάντια)

Σάββατο, 2/11 (16:30)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 5-1 (25′ Κόστιτς, 33′ Σο, 49′ Άμπραχαν, 61′ Χίντερεγκερ, 85′ Πασιένσια – 37′ Λεβαντόφσκι)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ 3-0 (52′ Αζάρ, 58′ Γκερέιρο, 88′ Γκέτσε)

Λειψία-Μάιντς 8-0 (5′ Ζάμπιτσερ, 30′, 48′, 87′ Βέρνερ, 35′ Ενκουενκού, 38′ Χάλστενμπεργκ, 44′ Πόουλσεν, 50′ Μουκιελέ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 1-2 (25′ Φόλαντ – 18′ Βεντ, 42′ Τουράμ)

Βέρντερ Βρέμης-Φράιμπουργκ 2-2 (9′ Ράσιτσα, 59′ Γκεμπρεσελασιέ – 28′, 90’+3′ Πέτερσεν)

Ουνιόν Βερολίνου-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (90′ πεν. Πόλτερ)

Κυριακή, 3/11

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Κολωνία 2-0 (38′ πεν. Χένινγκς, 61′ Tόμι)

Άουγκσμπουργκ-Σάλκε 2-3 (38’ Μπάιερ, 60’ πεν Φινμπόγκασον – 45’+1 Λιχστάινερ, 71’ Καμπάκ, 82’ Χαρίτ)