Aθλητικά NέαΤρίποντο… κορυφής για την Λεβερκούζεν!

Τρίποντο… κορυφής για την Λεβερκούζεν!

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με το ευρύ 4-1 της Χόφενχαϊμ, στην «Μπάι Αρένα» στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga, με το εν λόγω αποτέλεσμα μάλιστα να της χαρίζει και την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα!

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1 στο… 14ο δευτερόλεπτο, με τον Γκρίλιτς να αστοχεί και δέχτηκαν το 1-0 τρία λεπτά αργότερα, με τον Μπέιλι να στέλνει με εκπληκτικό βολέ από θέση μέσα δεξιά την μπάλα στην απέναντι γωνία του Μπάουμαν!

Στο 24’, ήταν η σειρά του Μπεμπού να μην πετύχει για… χιλιοστά την ισοφάριση για λογαριασμό της Χόφενχαϊμ και, ξανά ύστερα από τρία λεπτά, ήρθε πάλι ο Μπέιλι να πει… ευχαριστώ στο λάθος γύρισμα του Κράμαριτς για τον Μπάουμαν, να περάσει τον τελευταίο που έκανε έξοδο και να γράψει το 2-0 για τις «ασπιρίνες»…

Ο τερματοφύλακας της ομάδας του Σίνζχαϊμ απέτρεψε το 3-0, με εκπληκτική επέμβαση σε προσπάθεια του Βιρτς στο 44ο λεπτό, ενώ στο 50’ η Χόφενχαϊμ ξαναμπήκε στο ματς, με τον Μπάουμγκαρτνερ να μειώνει σε 2-1, σκοράροντας για δεύτερη φορά στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια!

Ωστόσο, η Λεβερκούζεν είχε ξανά άμεση απάντηση, με τον Βιρτς να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά φέτος στο γερμανικό πρωτάθλημα, στο 55ο λεπτό, πετυχαίνοντας έτσι το 3-1.

Η αποβολή του Γκρίλιτς στο 64’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα «έσβησε» αρκετές από τις ελπίδες των φιλοξενούμενων για νέα «επιστροφή» στο παιχνίδι, ενώ η νέα αποβολή του Πος στο 79ο λεπτό, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα τις… σκότωσε.

Το εύστοχο πέναλτι του Αλάριο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-1 και διατήρησε την Μπάγερ αήττητη, μετρώντας πλέον επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, ενώ προσπέρασε τις Μπάγερν Μονάχου και Λειψία -που συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα- κατά έναν πόντο.