Aθλητικά NέαΤριάρα στην Αϊντχόφεν και 5άδα για τη Φέγενορντ

Τριάρα στην Αϊντχόφεν και 5άδα για τη Φέγενορντ

Τι κι αν η Αϊντχόφεν ήταν αυτή που κέρδισε στη… στατιστική απεικόνιση (περισσότερες τελικές σε αμφότερα τα ημίχρονα).

Η Φέγενορντ παρουσιάστηκε σοβαρή, ουσιαστική και αποτελεσματική και επικράτησε 3-1 της ομάδας του Μάρκο φαν Μπόμελ. Κορυφαίος της παίκτης, ο ηγετικός αρχηγός της, Στέφεν Μπεργκχάους, ο οποίος σημείωσε και τα τρία της γκολ.

Δύο εξ αυτών στο πρώτο μέρος (ωραία γυριστή κεφαλιά στο 19’ και από το σημείο του πέναλτι στο 34’) και το τρίτο στο 64’ και πάλι από την άσπρη βούλα.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με την γκολάρα του Περέιρο στο 84’ (είχε εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο πέντε λεπτά νωρίτερα).

Ως εκ τούτου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 3η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη τους στο πρωτάθλημα (6ο σερί ματς αήττητοι στην Eredivisie). Έτσι όχι μόνο εισήλθαν στην 7άδα (πλέι οφ), αλλά πλέον βρίσκονται στην 5η θέση και στο -3 από τη σημερινή τους αντίπαλο (4η), η οποία διεξάγει ελεύθερη… βαθμολογική πτώση.