Aθλητικά Nέα«Τρένο» η Μίλαν, απέδρασε και από τη Γένοβα!

«Τρένο» η Μίλαν, απέδρασε και από τη Γένοβα!

Μιλανάρα για κούπα!

Παρότι παρατάχθηκε σε ένα ακόμα παιχνίδι δίχως τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, η ψυχωμένη ομάδα του Πιόλι πέρασε και από την έδρα της Σαμπντόρια, την οποία νίκησε 2-1 και διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 22 ματς πρωταθλήματος (17-5-0)!

Παράλληλα, οι «ροσονέρι» παρέμειναν στο +5 από τη 2η Ίντερ και βύθισαν ακόμα περισσότερο τους «μπλουτσερκιάτι», οι οποίοι συμπλήρωσαν 5 αγώνες χωρίς τρίποντο (0-2-3).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο, ωστόσο η Μίλαν ευτύχησε να προηγηθεί στο 45’, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι σε χέρι του Γιάνκτο. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Κεσί, που έγραψε το 0-1.

Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες του Πιόλι ήλεγξαν το ρυθμό, αν και περιορίστηκαν κάπως, ενώ στο 47’ είχαν δοκάρι με τον Τονάλι. Στο 77’, ο Ρέμπιτς «σέρβιρε» στον Καστιγέχο, που νίκησε τον Αουντέρο για το 0-2.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι μείωσαν, με κεφαλιά του Έκνταλ, έπειτα από κόρνερ του Καντρέβα κι ενώ ο Ντοναρούμα δεν κατάφερε να διώξει.

Η Σαμπντόρια είχε μία ακόμα ευκαιρία στο φινάλε (95′), με τον Έκνταλ να αστοχεί σε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.