Aθλητικά NέαΤρένο για τον τίτλο η Νις

Τρένο για τον τίτλο η Νις

Μία ακόμα εκπληκτική παράταση για την παρέα των Μπαλοτέλι και Πλεά απέναντι στη Ναντ με τη Νις να παίρνει την 6η συνεχόμενη νίκη της και ν’ αποσπάται πλέον έξι βαθμούς από την 2η θέση. Με την μαγική τριάδα του Ιταλού, του Πλεά και και του Σιπριέν να σημειώνουν τα γκολ (ο τελευταίος σημείωσε δύο) οι τρεις τους πλέον έχουν βάλει τα 17 από τα 24 γκολ της Νις στο πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε ο Σιπριέν, αφού μετά την προσπάθεια του Μπαλοτέλι και τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε περίπου στο σημείο του πέναλτι για τον πρώην παίκτη της Λανς που σημείωσε το 1-0. Το 2-0 ήρθε στο 27ο λεπτό μετά από βαθιά μπαλιά του Σερί, που έβγαλε στην πλάτη της άμυνας των «καναρινιών» τον Μάριο Μπαλοτέλι που με πλασέ σκόραρε για 6η φορά στο πρωτάθλημα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σάλα μετά από συνεργασία με τον Στεπίνσκι μείωσε σε 2-1, όμως στο 60’ ο Πλεά με το 7ο τέρμα του στη Ligue 1, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Ο Σιπριέν στο 65’ μετά από ωραία πάσα του Ρικάρντο Περέιρα διαμόρφωσε το τελικό 4-1.