Aθλητικά NέαΤουλάχιστον... έσωσε τον βαθμό η Έβερτον

Τουλάχιστον… έσωσε τον βαθμό η Έβερτον

Στον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) αρκέστηκαν Μπέρνλι και Έβερτον, στο ματς για την ενδέκατη αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς και να διατηρήσουν τον έλεγχο σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, όμως τα «ζαχαρωτά» ισοφάρισαν με τον… συνήθη σκόρερ τους, Κάλβερτ Λιούιν. Το σκορ άνοιξε στο τρίτο μόλις λεπτό ο Μπρέιντι, βάζοντας από την αρχή την ομάδα του σε θέση ισχύος.

Στο 41′ ο Πίκφορντ έσωσε την Έβερτον από δεύτερο γκολ, μπλοκάροντας σταθερά το σουτ του Γουντ, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση, με τον πρώτο σκόρερ της Premier League να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασίστ του Ριτσάρλισον.

Η Έβερτον μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μισό και απείλησε με σουτ του Χάμες που μπλόκαρε ο Πόουπ, ενώ νέα σωτήρια επέμβαση του Πίκφορντ σε σουτ του Γουντ στο 83′ κράτησε το τελικό 1-1.