Aθλητικά NέαΤο «τρένο» της Μπαρτσελόνα δεν σταμάτησε ούτε στο… σταθμό του Μονάχου!

Το «τρένο» της Μπαρτσελόνα δεν σταμάτησε ούτε στο… σταθμό του Μονάχου!

Από το καλό στο καλύτερο η Μπαρτσελόνα, η οποία πέρασε και από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου (67-77) και έφτασε στην 4η συνεχόμενη νίκη της, με τον προπονητή Πέσιτς να πληγώνει την πρώην ομάδα του.

Απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα για τους Βαυαρούς, που υπέστησαν την πρώτη ήττα τους μετά από 2 διαδοχικά αποτελέσματα.

Κορυφαίοι για τους Καταλανούς -που ανέβηκαν στο 12-3- οι Χίγκινς (16 πόντοι), Μίροτιτς (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Ντέιβις (13 πόντοι) και Χάνγκα (10 πόντοι, 10 ασίστ).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Μπάρτσα να έχει ελαφρύ προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο στο +4 (16-20), με τον Χίγκινς να τους καθοδηγεί επιθετικά (7 πόντοι).

Με ένα ξέσπασμα στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι «μπλαουγκράνα» απομακρύνθηκαν και στην ουσία καθάρισαν σε εκείνο το σημείο: με σερί 11-0 μετέτρεψαν το 22-26 (14’) σε 22-37 (17’), με τον Μίροτιτς να παίρνει μπρος. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πέσιτς στο +14 (25-39) την Μπάγερν να μην έχει λύσεις επιθετικά.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε και στις αρχές της τρίτης περιόδου από εκεί που σταμάτησε στη δεύτερη και εκτοξεύτηκε στο +18 (28-46 στο 24’). Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των Βαυαρών, που μείωσαν με επιμέρους σκορ 9-2 (37-48 στο 26’). Η τρίτη περίοδο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +11 (45-56).

Με τον Ντέιβις να παίρνει τη σκυτάλη από τους συμπαίκτες του, οι Καταλανοί απομακρύνθηκαν εκ νέου (48-62 στο 34’) και καθάρισαν την υπόθεση-νίκη. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν τον τρόπο να πλησιάσουν. Το τελικό 67-77 απέδωσε δικαιοσύνη και χάρισε την 4η σερί νίκη στην ομάδα του Πέσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 25-39, 45-56, 67-77.