Aθλητικά NέαΤο σήκωσε με πάρτι η Μπενφίκα!

Το σήκωσε με πάρτι η Μπενφίκα!

Πρωταθλήτρια Πορτογαλίας για 36η φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Μπενφίκα. Οι αετοί έκαναν πλάκα στην Γκιμαράες 5-0 και «κλείδωσαν» και μαθηματικά το τέταρτο σερί πρωτάθλημα.

Τσέρβι (11’) και Χιμένες (16’) πέτυχαν από ένα γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο στο παιχνίδι. Στο 37ο λεπτό ο Πίτσι έκανε το 3-0, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου σκόραρε και ο Ζόνας (44’). Ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ ευστοχώντας από την άσπρη βούλα στο 67’.

Δεν χρειάστηκε καν να… ιδρώσει ο Κώστας Μήτρογλου, που έμεινε στον πάγκο. Στο 79’ μπήκε ο Ανδρέας Σάμαρης αντικαθιστώντας τον Φέισα.