Aθλητικά NέαΤο πήρε... πάνω του ο Σένσι και έστειλε την Ίντερ στην κορυφή (vid)

Το πήρε… πάνω του ο Σένσι και έστειλε την Ίντερ στην κορυφή (vid)

Βγήκε, ξανά, μπροστά για την Ίντερ ο Στένσι! Μετά το γκολ στην πρεμιέρα κόντρα στην Λέτσε και το κερδισμένο πέναλτι που απέφερε τη νίκη με την Κάλιαρι, ο Ιταλός χαφ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα και χάρισε το τρίποντο (1-0) στους «νερατζούρι», οι οποίοι πάτησαν κορυφή εκμεταλλευόμενοι την γκέλα της Γιουβέντους!

Κάπως έτσι, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε συνεχίζει με το απόλυτο μετά το πέρας τριών αγωνιστικών και δείχνει πως… διαμορφώνει χαρακτήρα πρωταθλητή, παρότι ακόμη είναι αρκετά νωρίς. Και παρότι οι Μιλανέζοι έδειξαν να δυσκολεύονται στην αρχή, αφού η Ουντινέζε ήταν εξαιρετικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, ήρθε ο Ντε Πάουλ να τους κάνει πιο εύκολο το έργο.

Γιατί στο 35ο λεπτό, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και δικαίως αφού χαστούκισε τον Καντρέβα. Και ένα δεκάλεπτο αργότερα, ο μικροκαμωμένος Σένσι… τρύπησε στην αντίπαλη άμυνα και με κεφαλιά-ψαράκι, μετά τη σέντρα του Γοδίν, νίκησε τον Μούσο για το 1-0.

Σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε, αφού το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επέτρεπε στην Ουντινέζε να φτιάξει κάποια αξιόλογη φάση και να ψάξει την ισοφάριση. Αλλά ούτε και η Ίντερ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά και να διώξει το άγχος από πάνω της, παρότι έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες με μεγαλύτερη όλων το εξ επαφής σουτ του Αλέξις Σάντσες (σσ. έκανε ντεμπούτο) που «έβγαλε» ο Μούσο.