Aθλητικά NέαΤο 'πε και το 'κανε ο Ζλάταν! (video)

Το ‘πε και το ‘κανε ο Ζλάταν! (video)

Επιστροφές… καταστροφές (για τον αντίπαλο) στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Οι «κόκκινοι διάβολοι» επέστρεψαν στις πειστικές εμφανίσεις, επικρατώντας 4-1 και μάλιστα, με ανατροπή, της Νιούκαστλ στο «Ολντ Τράφορντ», και ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς στα γήπεδα, μετά από επτά μήνες και τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του! Ο Σουηδός επιθετικός -το ‘πε και το ‘κανε- φόρεσε ξανά τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια και πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 70′, δείχνοντας… άγριες διαθέσεις, προκειμένου να αποδείξει σε όλους πως μόνο «τελειωμένος» δεν είναι…

Το γκολ, βέβαια, δεν ήρθε, αλλά ο 36χρονος θα έχει και άλλες ευκαιρίες, την ώρα, θυμίζουμε, που στη Σουηδία έχει ξεκινήσει μια πολύ σοβαρή συζήτηση για το αν πρέπει να επιστρέψει στην εθνική ομάδα ο «Ίμπρα», ενόψει Μουντιάλ. Όσο για τον Γάλλο χαφ, ήταν, απλά… παντού, πετυχαίνοντας και γκολ (το 3-1) στην επάνοδό του, ύστερα από ένα δίμηνο!  Παρ’ όλα αυτά, το παιχνίδι ξεκίνησε «στραβά» για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που είδε τις «καρακάξες» να προηγούνται με τον Γκέιλ, έπειτα από… σπαγγάτο του Βίκτορ Λίντελοφ, στο 14′. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία και για το 2-0, για να σημάνουν αντεπίθεση οι «κόκκινοι διάβολοι»!

Στο 37′, λοιπόν, ο Πογκμπά βρήκε τον Μαρσιάλ και αυτός ισοφάρισε σε 1-1, με τον Σμόλιγνκ να φέρνει «τούμπα» τη Νιούκαστλ πριν «βγει» το πρώτο ημίχρονο, «γράφοντας» το 2-1 στις καθυστερήσεις. Στο 54′, όπως προείπαμε, ο Πογκμπά έβαλε και γκολ, φτάνοντας τα τέσσερα τέρματα και τις τέσσερις ασίστ στα τελευταία έξι ματς, για να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα ο Λουκάκου, στο 70′, πριν παραχωρήσει τη θέση του στον Ζλάταν. Στους 26 βαθμούς, πλέον, η Γιουνάιτεντ, «σκαρφάλωσε» ξανά 2η, στους 14 παρέμεινε η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ.