Aθλητικά NέαΤο γύρισε και βλέπει ξανά Ευρώπη η Αταλάντα

Το γύρισε και βλέπει ξανά Ευρώπη η Αταλάντα

Σε ένα ματς που φάνηκε να στραβώνει από νωρίς, η Αταλάντα πήρε σπουδαία νίκη με ανατροπή κόντρα στη Φιορεντίνα με 3-1 και πλέον βρίσκεται ξανά σε τροχιά για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ομάδα του Γκασπερίνι, έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Μουριέλ βρήκε δίχτυα και έκανε το 0-1 για τους «βιόλα». Ωστόσο, η ομάδα του Μπέργκαμο δεν ήταν διατεθειμένη να ηττηθεί για τρίτη διαδοχική φορά. Ανεβάζοντας στροφές άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες για να φτάσει τελικά σε μια σπουδαία ανατροπή.

Ο Ίλισιτς στο 28’ ισοφάρισε σε 1-1 βρίσκοντας δίχτυα απέναντι στην πρώην ομάδα του, ενώ ο Αλεχάντρο Γκόμες στο 34’ έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στους Μπεργκαμάσκι. Τη νίκη για την ομάδα του Γκασπερίνι, σφράγισε στο 59ο λεπτό με κεφαλιά ο προωθημένος Χούσενς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 που φέρνει την Αταλάντα στην 6η θέση, να ισοβαθμεί με 41 πόντους με Λάτσιο και Τορίνο.

Εκτός από το αγωνιστικό, αξίζει να αναφερθούμε και σε μια ιδιαίτερη στιγμή. Στο 13ο λεπτό, όπως σε όλα τα γήπεδα της Serie A, το ματς διεκόπη, ως ένδειξη τιμής στη μνήμη του αδικοχαμένου Αστόρι. Ο καλός του φίλος και συμπαίκτης του στην Φιορεντίνα, Γιόσιπ Ίλισιτς, λύγισε και ξέσπασε σε κλάματα.

Το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής

Παρασκευή 1/3
Κάλιαρι-Ίντερ 2-1 (31′ Τσεπιτέλι, 43′ Παβολέτι – 38′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Σάββατο 2/3
Έμπολι-Πάρμα 3-3 (19′ Ντελ’ Όρκο, 59′ Καπούτο, 90+1′ Σιλβέστρε-13′ Ζερβίνιο, 45+1′ Ριγκόνι, 82′ Άλβες)
Μίλαν-Σασουόλο 1-0 (35′ Λιρόλα)
Λάτσιο-Ρόμα 3-0 (12′ Σαϊσέδο, 73′ πεν. Ιμόμπιλε, 89′ Κατάλντι)