Aθλητικά NέαΤο έφερε… τούμπα με «πεντάρα» η Μπιλμπάο

Το έφερε… τούμπα με «πεντάρα» η Μπιλμπάο

Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή και θόρυβο για την Μπιλμπάο, που επικράτησε της Χετάφε 5-1.

Πρωταγωνιστής ο Ραούλ Γκαρσία που σκόραρε δύο φορές και ήταν ο πρωταγωνιστής για τη νίκη των Βάσκων, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, αλλά είχαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Μάλιστα, ο 34χρονος μέσος, έγινε ο πρώτος χαφ που φτάνει τα 100 γκολ στη La Liga μέσα στον 21ο αιώνα, γράφοντας έτσι ιστορία στη διοργάνωση.

Το ξεκίνημα για την Χετάφε ήταν κάτι περισσότερο από εντυπωσιακό, αφού μόλις στα 24 δευτερόλεπτα κατάφερε να σκοράρει. Επί της ουσίας, το γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε με τη σέντρα, όταν οι μπάλα κυκλοφόρησε εντυπωσιακά στο μισό γήπεδο των Βάσκων, με τον Κουρέγια με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Κούμπο να κάνει νωρίς-νωρίς το 1-0.

Βέβαια το ματς είχε τρομερό ρυθμό, με τους Βάσκους να απαντούν άμεσα στο 13ο λεπτό, με τον 34χρονο Ραούλ Γκαρσία να σκοράρει με κοντινή προβολή για το 1-1, μετά από φοβερή κάθετη του Μουνιαίν στην πλάτη της άμυνας της Χετάφε.

Οι Μαδριλένοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, με τον Χάιμε Μάτα να μην μπορεί να κερδίσει στο 28’ από το σημείο του πέναλτι τον Σάιμον Ουνάι.

Από τη στιγμή που η Χετάφε δεν πήρε προβάδισμα το πλήρωσε με την έναρξη της επανάληψης. Στο 49’ ο Μουνιαίν εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, με τον προωθημένο Γεράι να παίρνει την κεφαλιά και να γράφει το 2-1 για τους Βάσκους.

Ο Ραούλ Γκαρσία στο 61’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «καθάρισε» το ματς γράφοντας το 3-1, ενώ στο 76’ ο Μπερνγκέρ δεν δυσκολεύτηκε να βάλει και εκείνος το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, γράφοντας το 4-1 για τους Βάσκους.

Οι γηπεδούχοι με σπασμένα φρένα έφτασαν και σε πέμπτο γκολ με τον Ντε Μάρκος στο 82ο λεπτό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-1.