Aθλητικά NέαΤο απόλυτο εντός έδρας και 2η θέση για τη Λιλ

Το απόλυτο εντός έδρας και 2η θέση για τη Λιλ

Οι «Λιλουά» έκαναν το τρία στα τρία εντός έδρας και πέρασαν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την επικράτηση με 2-1 απέναντι στη Ναντ.

Την εξαιρετική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα συνέχισε η Λιλ που νίκησε τη Ναντ στην έδρα της και με 13 πόντους φιγουράρει στην 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας πάρει και τα τρία πρώτα παιχνίδια που έχουν διεξαχθεί στην έδρα της. Aξίζει να σημειωθεί πως αυτό είναι το καλύτερο ξεκίνημα που έχει πραγματοποιήσει η Λιλ από την σεζόν 2014-15.

Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ άνοιξε νωρίς με τον Ζοσέ Φόντε στο 9ο λεπτό. Η ανωτερότητα της ήταν προφανής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο 68ο λεπτό έκανε το αποφασιστικό βήμα για το ματς με το γκολ του Ικονέ. Στο 82ο λεπτό ο Κουλιμπαλί μείωσε το σκορ για τα “καναρίνια”, χωρίς όμως η Ναντ να μπορέσει να κάνει κάτι περισσότερο.