Aθλητικά NέαΤην έχει κάνει «πελάτισσα»!

Την έχει κάνει «πελάτισσα»!

Την αντεπίθεση για την παραμονή της στην Primera Division συνέχισε η Ράγιο Βαγεκάνο.

Με φόρα από τις δυο νίκες επί των Λεβάντε και Βαγιαδολίδ, οι Μαδριλένοι καθάρισαν 4-2 τη Θέλτα και έβαλαν φωτιά στην ουρά της βαθμολογίας.

Ο εκπληκτικός Ντε Τομάς έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 4’ και όταν οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα σε πέντε λεπτά το παιχνίδι (με γκολ του Αραούχο στο 13’ και πέναλτι του Γκόμες στο 18’) δήλωσε και πάλι παρών.

Πρώτα λοιπόν ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο και στο 77’ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με το γκολ που ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της Ράγιο.

Γιατί στα εναπομείναντα λεπτά η Θέλτα δεν μπόρεσε να αποτρέψει την 11η ήττα της στα 13 τελευταία ματς που έχει επισκεφθεί το «Τερέσα Ριβέρο» και αντιθέτως ήρθε ο Μπεμπέ στις καθυστερήσεις να βάλει το κερασάκι στην τούρτα για την καθοριστική επικράτησης των γηπεδούχων.

Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 11/1

Ράγιο Βαγιεκάνο-Θέλτα 4-2 (4’, 38’, 77’ Ντε Τομάς, 90’+1’ Μπεμπέ – 13’ Αραούχο, 18’ πεν. Γκόμες)