Aθλητικά NέαΤιμώρησε τη Σοσιεδάδ στο φινάλε η Χετάφε

Τιμώρησε τη Σοσιεδάδ στο φινάλε η Χετάφε

Το ξεκίνημα για την Σοσιεδάδ στη La Liga είναι σίγουρα εξαιρετικό, όμως για δεύτερο σερί παιχνίδι οι Βάσκοι δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν νίκη, με αποτέλεσμα να χάσουν έδαφος στη μάχη που δίνουν για την τετράδα.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν νωρίς, έμειναν με δέκα παίκτες στο ξεκίνημα της επανάληψης και το πλήρωσαν με την Χετάφε να παίρνει σπουδαίο διπλό (2-1) στο φινάλε του ματς. Παρά το γεγονός ότι πήραν προβάδισμα με τον Μερίνο που μόλις στο 3ο λεπτό με κεφαλιά ψαράκι άνοιξε τον λογαριασμό, δεν μπόρεσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη και το πλήρωσαν.

Ο Γιορέντε με δεύτερη κίτρινη στο 53’ άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του, κάτι που άλλαξε άρδην τις ισοροπίες του ματς. Στο 69’ μετά από μπαλιά… διαβήτη του Σουάρεθ, ο Χουάν Μάτα με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του. Μάλιστα, στο 89ο λεπτό, μετά από τραγική ολιγωρία της άμυνας των Βάσκων, ο Μαξίμοβιτς με κοντινό πλασέ… ολοκλήρωσε την ανατροπή, χαρίζοντας το γκολ της νίκης στην ομάδα του.