Aθλητικά NέαΘρίαμβος του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι!

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσαλμπούρη, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο ντέρμπι με τον Άρη, τον οποίο νίκησε άνετα 75-64, στο ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκου.

Πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς το ντέρμπι με το σκορ να πηγαίνει ψηλά. Ο Άρης ήταν εκείνος που είχε σταθερά το προβάδισμα από την αρχή, όπου με τους ορεξάτους Κουζέλογλου και Τσάλμερς, έφτασε στο +7 (13-20), το οποίο διατήρησε ο Ντραγκίτσεβιτς μέχρι το 7’ (17-24). Στη συνέχεια, ήρθε η αντίδραση του ΠΑΟΚ, ο οποίος ακούμπησε την μπάλα στη ρακέτα με Κακλαμανάκη και Τσαλμπούρη, με αποτέλεσμα να κόψει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, ενώ με buzzer beater τρίποντο του Παπαντωνίου έκλεισε μπροστά (27-24), την πρώτη περίοδο.

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Τσαλμπούρη να είχε «ζεσταθεί» για τα καλά, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-2 και ξέφυγαν στο +13 (39-26), ενώ ο Τέρνερ έστειλε τη διαφορά στο +15 (43-28), στο 16’. Στα τελευταία λεπτά, ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό του, με τον Άρη να μειώνει σε 47-35, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αντίθετα με το πρώτο μέρος, στο ξεκίνημα του δεύτερου ο ρυθμός του ντέρμπι ήταν πιο χαμηλός, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας στο +18 (57-39), στο 25’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, σκοράροντας κυρίως από τη γραμμή των βολών, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +17 (63-46).

Στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου, ο Γκρίφιν έστειλε τη διαφορά στο +19 (65-46), το οποίο διατηρήθηκε (67-48) μέχρι το 33’. Στη συνέχεια, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μήτρου-Λονγκ στον Σταμάτη έφερε νεύρα στο ματς, με τον Άρη να το εκμεταλλεύεται αυτό και με τον Κουζέλογλου να μειώνει στο -11 (68-57), στο 35’. Ο Τσαλμπούρης με τρίποντο «ξεκόλλησε» τους γηπεδούχους, με τους «κίτρινους» να συνεχίζουν την πίεση και να ρίχνουν σε μονοψήφια τιμή (71-62), στο 37’. Ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, με τον Τσαλμπούρη να… μιλά ξανά (73-62) στο 39’ και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη για τον ΠΑΟΚ, που ήρθε με το τελικό 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-35, 63-46, 75-64