Aθλητικά NέαΘριάμβευσε με Μάντζουκις και Κριστιάνο η Γιούβε!

Θριάμβευσε με Μάντζουκις και Κριστιάνο η Γιούβε!

Ένα γκολ νωρίς και ένα στο τελευταίο δεκάλεπτο έκριναν το μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Serie A. Η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Μίλαν, στο Μεάτσα και συνέχισε την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα.

Ο Μάντζουκιτς άνοιξε το σκορ στο 8’ για να δώσει από νωρίς «αέρα» στη «μεγάλη κυρία». Οι γηπεδούχοι, στην προσπάθειά τους να αντιδράσουν, το πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, έχοντας ως μεγαλύτερη ευκαιρία το χαμένο πέναλτι του Ιγκουαίν στο 41’, όταν ο Σέζνι απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Τα λεπτά περνούσαν και αυτή που βρήκε νέο γκολ ήταν η Γιούβε. Δράσης ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 81’, ο οποίος έκανε το 0-2 και έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή. Στο 83’ ο Ιγκουαίν αποβλήθηκε με κόκκινη για να κάνει ακόμη πιο δύσκολο το έργο των ροσονέρι, που έπειτα κι από αυτή την εξέλιξη πέταξαν λευκή πετσέτα. Η Γιουβέντους συνεχίζει στην κορυφή, έχοντας 34 βαθμούς, ενώ η Μίλαν έμεινε στους 21 και την 5η θέση.