Aθλητικά Nέα«Τέζαρε» τον Άγιαξ και πάτησε κορυφή η Άλκμααρ!

«Τέζαρε» τον Άγιαξ και πάτησε κορυφή η Άλκμααρ!

Σοκ για τον Άγιαξ!

Με γκολ στο 90ο λεπτό, η Άλκμααρ επικράτησε 1-0 του Αίαντα με γκολ του Μποαντού και τον έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Πλέον, το ολλανδικό πρωτάθλημα αποκτά ξανά ενδιαφέρον μιας και οι δύο ομάδες βρίσκονται παρέα στην πρώτη θέση με 41 βαθμούς, με τον Άγιαξ να είναι τον τελευταίο μήνα σε κάκιστη κατάσταση και την Άλκμααρ, αντιθέτως, να… πετάει!

Στο άλλο ματς, η Ουτρέχτη επικράτησε με ανατροπή (1-3) στην έδρα της Χέρακλες. Ο Κιομουρτζόγλου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 40ο λεπτό αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος. Ο Ράμσελαρ στο 52’ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Κερκ είκοσι λεπτά μετά να φέρνει τούμπα το σκορ. Ο Ράμσελαρ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε ξανά και έδωσε πανηγυρικό τόνο στην ανατροπή της Ουτρέχτη.