Aθλητικά Nέα«Τέζαρε» την Ντέπορ η Λεβάντε (video)

«Τέζαρε» την Ντέπορ η Λεβάντε (video)

Το «τρίποντο» μέσα από τα χέρια της Λα Κορούνια έκλεψε η Λεβάντε στο «Ριαθόρ». Η ομάδα του Μουνίθ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 κατάφερε να επιστρέψει στο φινάλε με δύο γκολ του Ίβι Λόπεθ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (2-0).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Αντριάν λίγο πριν το πρώτο 20λεπτο (19’). Στη συνέχεια μπορεί να έχασαν τον Μπόρζες με δεύτερη κίτρινη κάρτα (34’) όμως τελικά κατάφεραν να κλείσουν ιδανικά το ημίχρονο πετυχαίνοντας και δεύτερο τέρμα με τον Αντόνε (45’).

Στο δεύτερο η Λεβάντε πίεσε όμως ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχος. Το ματς απέκτησε νέο ενδιαφέρον στο 80’ όταν ο Ίβι Λόπεθ με σουτ από πλάγια θέση νίκησε τον Ρουμπέν. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ισπανός μεσοεπιθετικός με όμορφο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-2. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα το ματς έγινε ροντέο, χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές όμως δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο γκολ.