Aθλητικά Nέα«Τέζαρε» την Ατλέτικο η Εσπανιόλ! (video)

«Τέζαρε» την Ατλέτικο η Εσπανιόλ! (video)

Έκοψε τον δρόμο της Ατλέτικο η Εσπανιόλ! Οι Καταλανοί κοίταξαν στα ίσα τους Μαδριλένους και σκοράροντας με τον Γκαρσία σε μια καταπληκτική αντεπίθεση στο 88’, επικράτησαν 1-0 και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν την κορυφή και να εκμεταλλευτούν το αποτέλεσμα του «Clasico» που διεξάγεται την Κυριακή!

Το ματς ήταν ισορροπημένο σε όλη τη διάρκειά του, χωρίς πολλές φάσεις και με την Ατλέτικο να έχει ελαφρώς τον έλεγχο αλλά να μην μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Καλύτερη φάση στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους λίγο μετά τη συμπλήρωση 70 λεπτών όταν ο Γκαμεϊρό έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση αντί να πασάρει στον ολομόναχο Σαούλ, δίνοντας την ευκαιρία στον Λόπεθ να σκοράρει. Λίγο νωρίτερα, πάντως, ο Γοδίν είχε σκοράρει με κεφαλιά αλλά το τέρμα του δεν είχε μετρήσει λόγω επιθετικού φάουλ και δύο λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Μετά από καταπληκτική αντεπίθεση, ο Γκρανέρο (που είχε μπει δύο λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο αντί του Νταρντέρ) έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Γκαρσία με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σκοράροντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.