Aθλητικά NέαΤεσσάρα η Παρί, ξεπέρασε τον Ίμπρα ο Καβάνι (video)

Τεσσάρα η Παρί, ξεπέρασε τον Ίμπρα ο Καβάνι (video)

Δυο ρεκόρ ήταν αυτά τα οποία περίμεναν να ζήσουν οι φίλοι της Παρί σεν Ζερμέν στο παιχνίδι απέναντι στην Μονπελιέ.

Για το πρώτο οι θεατές στο «Παρκ ντε Πρενς» το είδαν να πραγματοποιείται της στιγμή που το ρολόι του σταδίου σημάδευε το 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καβάνι έκανε το 1-0 και έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα για 157η φορά με την φανέλα των Παριζιάνων. Το νούμερο μπορεί να μην λέει τίποτα αλλά με αυτό το γκολ ο Ουρουγουανός προσπέρασε τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (156) και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου.

Το άλλο ρεκόρ που ήταν αλληλένδετο με το πρώτο επιτεύχθηκε στο 40ό λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ σκόραρε με πέναλτι πετυχαίνοντας το γκολ υπ’ αριθμόν 2000 της ομάδας, στο Παρκ ντε Πρενς. Με αυτά τα δυο γκολ πήγε προηγούμενη η Παρί στο ημίχρονο απέναντι στην Μονπελιέ, αλλά δεν σταμάτησε εκεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντι Μαρία ήταν εκείνος ο οποίος χρίστηκε σκόρερ για την Παρί στο 70 λεπτό, ενώ ο Νεϊμάρ έκανε δυο τα δικά του γκολ και έγραψε το τελικό 4-0 στο 82ο λεπτό. Έτσι η Παρί επέστρεψε στις νίκες και στο πρωτάθλημα μετά την ήττα με 2-1 από την Λιόν την περασμένη αγωνιστική. Τα 17 γκολ και τις 11 ασίστ έφτασε ο Νεϊμάρ, έχοντας ανάμειξη σε περισσότερα γκολ από κάθε άλλο ποδοσφαιριστή στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα (αγγλικό, ισπανικό, γερμανικό, ιταλικό, γαλλικό).