Aθλητικά Nέα«Τελείωσε» την Εφές η Φενέρ!

«Τελείωσε» την Εφές η Φενέρ!

Στην τελευταία θέση της Ευρωλίγκας «βύθισε» την Εφές η Φενέρμπαχτσε! Η πρωταθλήτρια Ευρώπης εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό (άλλωστε, ήταν ξεκούραστη, αφού δεν χρειάστηκε να ταξιδέψει) και με το υπέρ της 89-84 στο «Sinan Erdem», έφτασε τις 13 νίκες σε 19 αναμετρήσεις.

Από την άλλη, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «πάλεψε» για το ροζ φύλλο αγώνα, που θα κρατούσε «ζωντανές» τις (όποιες) ελπίδες της για είσοδο στην οκτάδα, αλλά δεν τα κατάφερε και, πλέον, θεωρείται απίθανο να προλάβει το «τρένο» της πρόκρισης. Τα ντέρμπι της Πόλης, πάντως, ήταν… ακριβώς τέτοιο στο ξεκίνημα, με το πρώτο 10λεπτο να ολοκληρώνεται, ενδεικτικά, στο 24-24. Με τον Ντουβερίογλου σε… τρελά κέφια, ωστόσο, η Φενέρ «εκτόξευσε» τη διαφορά, στη δεύτερη περίοδο, στους 13 (30-43), στο 18′, με τον Μέλι να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου (35-46).

Οι γηπεδούχοι, όμως, «έβγαλαν» αντίδραση με την έναρξη του τρίτου 10λέπτου, και μείωσαν με τον Στίματς σε 47-54 στο 25′. Και πάλι, με μπροστάρη τον Τόμπσον, η ομάδα του Ομπράντοβιτς… πάτησε γκάζι για το +11 (48-59). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πλησίασαν εκ νέου (67-74) με τον Ντάγκλας, στο 34′, αλλά ο Βέσελι «έγραψε» το 70-78. Η Εφές, από εκεί και πέρα, προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει αρκετά, και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη (84-89).

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 35-46, 57-68, 84-89.