Aθλητικά NέαΣυνήλθε ο Μέσι, «τρένο» η Βραζιλία

Συνήλθε ο Μέσι, «τρένο» η Βραζιλία

Ο Λιονέλ Μέσι συνήλθε, σκόραρε και η Εθνική Αργεντινής, μετά από δύο… σφαλιάρες, επέστρεψε στην κανονικότητά της. Επικράτησε της Κολομβίας με 3-0, ανέβηκε στην 5η θέση και ελπίζει τουλάχιστον για τα μπαράζ για πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Ο άσος της Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τρομερή εκτέλεση φάουλ, ενώ έκανε την ασίστ και στον Λούκας Πράτο στο 23′ και στον Άνχελ Ντι Μαρία στο 83′.

Την ίδια ώρα η Βραζιλία συνεχίζει… χαλαρά. Πήρε την 6η σερί νίκης της, επικρατώντας με 2-0 στο Περού και είναι στην κορυφή και στο +4. Ο Νεϊμάρ δεν σκόραρε, δεν έβγαλε ούτε ασίστ και για αυτό το σκορ έμεινε… χαμηλά. Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς άνοιξε το σκορ στο 58′ και στο 78′ ο Ρενάτο Αουγκούστο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η Ουρουγουάη αιφνιδίασε την Χιλή και προηγήθηκε με τον Καβάνι, αλλά η πρωταθλήτρια Νοτίου Αμερικής έκανε ανατροπή, πανηγύρισε με 3-1 και παραμένει στη 4η θέση. Ο Εντουάρντο Βάργκας ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος ο Αλέξις Σάντσες πέτυχε δύο γκολ (60′ και 76′). Ο Λουίς Σουάρες, που είχε δώσει την ασίστ στο γκολ του Καβάνι, έχασε πέναλτι στο 89′ (απόκρουση του Κλαούντιο Μπράβο).

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε το Εκουαδόρ, επικρατώντας με 3-0 της τελευταίας Βενεζουέλας. Αρτούρο Μίνα, Μιγκέλ Μπολάνιος και Ένερ Βαλένσια πέτυχαν τα γκολ. Η έκπληξη της βραδιάς έγινε στην Βολιβία, με την γηπεδούχο ομάδα να νικά την Παραγουάη με 1-0, παρότι έπαιζε από το 60′ με δέκα παίκτες (κόκκινη στον Βαλβέρδε). Στο 78′ μπήκε το μοναδικό γκολ και μάλιστα ήταν αυτογκόλ του Γκουστάβο Γκόμες.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Βολιβία – Παραγουάη 1-0 (78′ αυτ. Γκουστάβο Γκόμες)

Εκουαδόρ – Βενεζουέλα 3-0 (51′ Αρτούρο Μίνα, 83′ Μπολάνιος, 86′ Ένερ Βαλένσια)

Χιλή – Ουρουγουάη 3-1 (45’+2 Εντουάρντο Βάργκας, 60′ και 76′ Αλέξις Σάντσες / 17′ Καβάνι)

Αργεντινή – Κολομβία 3-0 (10′ Μέσι, 23′ Πράτο, 84′ Ντι Μαρία)

Περού – Βραζιλία 0-2 (58′ Γκαμπριέλ Ζεζούς, 78′ Ρενάτο Αουγκούστο)