Aθλητικά NέαΣυνέχισε το αήττητο σερί η Στουτγκάρδη κόντρα στη Χόφενχαϊιμ

Συνέχισε το αήττητο σερί η Στουτγκάρδη κόντρα στη Χόφενχαϊιμ

Ζωντανή στο κυνήγι της 6ης θέσης που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο παρέμεινε η Στουτγκάρδη που επικράτησε με 2-0 της Χόφενχαϊμ στο «Mercedes-Benz-Arena» για τη 25η αγωνιστική στην Bundesliga και έφτασε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς και είναι στο -4 από την Λεβερκούζεν.

Οι δύο ομάδες που έτρεχαν ένα σερί τεσσάρων αήττητων αγώνων μπήκαν να παίξουν ανοικτό ποδόσφαιρο, ωστόσο, το γρήγορο αυτογκόλ του Νούχου στο 15΄έδωσε προβάδισμα στη Στουτγκάρδη. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια πίεσαν για την ισοφάριση, είχαν κάποιες τελικές αλλά δεν βρήκαν δίχτυα με το ημίχρονο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε τον ίδιο γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες πίεζαν για το γκολ με την Χόφενχαϊμ να έχει περισσότερες τελικές αλλά τη Στουτγκάρδη να φτάνει στο 2-0 με τον Κάλατζιτς στο 64΄.