Aθλητικά Nέα«Στοπ» της Λιόν στο Μπορντό (vids)

«Στοπ» της Λιόν στο Μπορντό (vids)

«Φρένο» στη Λιόν έβαλε η Μπορντό που επικράτησε 3-1 στο «Ματμού Ατλαντίκ» για την 23η αγωνιστική του Σαμπιονά.

Μέσα σε πέντε λεπτά, Ντε Πρεβίλ (22’) και Μάλκομ (27’ πεν) έφεραν τους Γιρονδίνους μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα, ενώ παρά το 2-1 του Μαρσέλο στο 44’, οι δύο ομάδες πήγαν με διαφορά δύο τερμάτων στα αποδυτήρια, χάρη στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και εκτέλεσε εύστοχα ο Λαμπορντέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Η αποβολή του Οκτάβιο στο 76’ για την Μπορντό, δεν άλλαξε κάτι σχετικά με το σκορ και τη μοίρα του αγώνα.

Νωρίτερα, η Λιλ πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας 2-1 του Στρασβούργου με γκολ του Έντγκαρ Ίε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Ντιζόν-Ρεν 2-1 (30΄ Μπαλμόντ, 66΄ Ταβάρες – 41΄ Σαρ)

Παρί Σεν Ζερμέν-Μονπελιέ 4-0 (11΄ Καβάνι, 40΄πεν, 82΄ Νεϊμάρ, 70΄ Ντι Μαρία)

Γκινγκάμπ-Ναντ 0-3  (61΄ Τόμασον, 86΄ πέν. Σάλα, 90΄ Ενγκόμ)

Μετζ-Νις 2-1  (50΄, 62΄ Ρου / 57΄ πέν. Μπαλοτέλι)

Σεντ Ετιέν-Καέν 2-1 (35΄ Ντεπ, 78΄ Μπάμπα / 11΄ Ροντλάν)

Ανζέ-Αμιάν 1-0 (6΄ Καπέλ)

Τουλούζ-Τρουά 1-0 (11΄ Σανογκό)

Λιλ-Στρασμπούρ 2-1 (76΄ Ελ Γκαζι, 90΄+1 Έντγκαρ Ιε / 78΄ Σααντί)

Μπορντό-Λιόν 3-1 (22΄ Ντε Πρεβίλ, 27΄πεν. Μάλκομ, 45΄+1 πεν. Λαμπορντέ / 44΄ Μαρσέλο)

Μαρσέιγ-Μονακό 22:00