Aθλητικά NέαΣτον τελικό του Λιγκ Καπ η Στρασμπούρ

Στον τελικό του Λιγκ Καπ η Στρασμπούρ

Η Στρασμπούρ μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αφού στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ 1-0 από την Μπορντό που προηγήθηκε με τον Σανκχαρέ, αλλά μέσα σε ένα τέταρτο στην επανάληψη, έφερε τα πάνω-κάτω και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Λιγκ Καπ, όπου θ’ αντιμετωπίσει την Γκινγκάμπ.

Ο Αγιόρκε στο 49’ και ο Μοτίμπα στο 55’ και στο 60’ ανέτρεψαν την κατάσταση από το πρώτο μέρος και έκαναν το 3-1. Η Μπορντό μείωσε στο 82ο λεπτό με τον Τζίμι Μπριάντ, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Η Στρασμπούρ θ’ αντιμετωπίσει τη Μονακό που νίκησε 5-4 τη Μονακό στα πέναλτι.