Aθλητικά NέαΣτο κόλπο του τίτλου η Μονακό!

Στο κόλπο του τίτλου η Μονακό!

Στο κόλπο της διεκδίκησης του τίτλου στην Ligue 1 μπήκε δυνατά η Μονακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν εκτός έδρας 3-0 της Μπορντό για την 33η αγωνιστική και βρέθηκαν στο -2 από την πρωτοπόρο Λιλ και στο -1 από την Παρί Σεν Ζερμέν, με 5 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με τον Βόλαντ και διπλασίασε τα τέρματά της στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου (47′) με τον Μάρτινς. Στο 78ο λεπτό αποβλήθηκε ο Λακό για τους γηπεδούχους κι έτσι η κατάκτηση του τριπόντου έγινε ακόμα πιο εύκολη για τη Μονακό.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη των φιλοξενούμενων επισφράγισε ο Στέφαν Γιόβετιτς με γκολ στο 90′ για το τελικό 3-0.