Aθλητικά NέαΣτην τετράδα με λυτρωτή τον Ιμόμπιλε η Λάτσιο! (vid)

Στην τετράδα με λυτρωτή τον Ιμόμπιλε η Λάτσιο! (vid)

Τέλος στο σερί των τριών συνεχόμενων ηττών έβαλε η Λάτσιο. Οι Ρωμαίοι μπορεί για 45 λεπτά να τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στην Βερόνα, ωστόσο στο δεύτερο μέρος σοβαρεύτηκαν και έφτασαν με ευκολία στο τρίποντο επικρατώντας τελικά με 2-0.

Βασικός υπεύθυνος για αυτό στάθηκε ο Τσίρο Ιμόμπιλε ο οποίος με δύο προσωπικά τέρματα διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Αρχικά στο 56’ μετά από ωραία περιστροφή μέσα στην περιοχή νίκησε με συρτό σουτ το Νίκολας και έλυσε το γόρδιο δεσμό. Ωστόσο ο Ιταλός δεν έμεινε σε αυτό και τέσσερα λεπτά στο 60’ δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία των φιλοξενουμένων και να καθαρίσει επί της ουσίας την… μπουγάδα.

Στα υπόλοιπα τριάντα λεπτά η Βερόνα προσπάθησε να βρει το γκολ με το οποίο θα επέστρεφε στο ματς, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Με τη νίκη αυτή η λατσιάλι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τη χθεσινή ήττα της Ίντερ από την Τζένοα, προσπέρασαν τους νερατζούρι και βρίσκονται πλέον στην πρώτη τετράδα με 49 βαθμούς. Αντίθετα στους 16 και κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού παρέμεινε η Βερόνα.

To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 17/2

Ουντινέζε-Ρόμα 0-2 (70′ Ουντέρ, 90′ Περότι)

Κιέβο-Κάλιαρι 2-1 (74’ Τζιακερίνι, 76’ Ινγκλές – 81’ Παβολέτι)

Τζένοα-Ίντερ 2-0 (45’ αυτ. Ρανόκια, 59’ Πάντεφ)

Κυριακή, 18/2 (16:00)

Τορίνο-Γιουβέντους 0-1 (33′ Άλεξ Σάντρο)

Μπενεβέντο-Κροτόνε 3-2 (37′ Ρανιέρι, 65′ Βιόλα, Ντιαμπατέ – 11′ Κροκιάτα, 73′ Μπενάλι)

Μπολόνια-Σασουόλο 2-1 (12′ Πόλι, 88′ Πουλγάρ – 38′ Μπαμπακάρ)

Νάπολι-Σπαλ 1-0 (9′ Άλαν)

Αταλάντα-Φιορεντίνα 1-1 (16′ Πάντελ – 45’+1 Πετάνια)

Μίλαν-Σαμπντόρια 1-0 (13’ Μποναβεντούρα)