Aθλητικά NέαΣτην κορυφή με... τάληρο η Γκλάντμπαχ!

Στην κορυφή με… τάληρο η Γκλάντμπαχ!

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το σημερινό της παιχνίδι με την Άουγκσμπουργκ η Γκλάντμπαχ, όπως φανερώνει και το τελικό 5-1 υπέρ της, στο πρώτο χρονικά σημερινό ματς της έβδομης αγωνιστικής της Bundesliga. Είναι χαρακτηριστικό πως τα «πουλάρια» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στην πρώτη τους επίθεση στο παιχνίδι, όταν μόλις στο 2’ ο Ζακάρια εκμεταλλεύθηκε το γέμισμα του Τουράμ από αριστερά και με δυνατό σουτ από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κούμπεκ…

Ενώ, έξι λεπτά μετά, με… πανομοιότυπο τρόπο πέτυχαν και το 2-0, με τον Πλεά να κάνει εν προκειμένω την σέντρα από αριστερά και τον Χέρμαν να στέλνει αμαρκάριστος τη μπάλα στα δίχτυα της φιλοξενούμενης ομάδας! Η Γκλάντμπαχ συνέχισε να «βομβαρδίζει» την εστία της Άουγκσμπουργκ και… φυσιολογικά ήρθε το 3-0, στο 13ο λεπτό, με τους δύο παίκτες να αλλάζουν πλευρά αυτή τη φορά και τον Χέρμαν να σκοράρει από τα επτά μέτρα.

Η ομάδα της Βαυαρίας έχασε πριν τα δύο πρώτα γκολ που δέχθηκε ισάριθμες καλές φάσεις, με τους Νίντερλεχνερ και Χαν, ενώ στη συνέχεια αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και μοιραία δέχθηκε και τέταρτο τέρμα… Με τον Κούμπεκ να κάνει τη… γκάφα της σεζόν στο 39’, στην προσπάθειά του να κρατήσει τη μπάλα από το γύρισμα του Ουντουοκάι, να μπερδεύεται και να τη «δωρίζει» ουσιαστικά στον Πλεά, ο οποίος σημείωσε το 4-0, σκοράροντας για δεύτερο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος!

Η Άουγκσμπουργκ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Χαν στο 45ο λεπτό, αλλά ο VAR διέταξε να συνεχιστεί το ματς, ενώ στην επανάληψη το ρυθμός έπεσε… κατακόρυφα, όπως αναμενόταν. Ακόμα κι έτσι, πάντως, είχαμε την επίτευξη δύο τερμάτων, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 4-1 στο 81’, με τον Νίντερλεχνερ -που νωρίτερα είχε χάσει μια καλή ευκαιρία- να πετυχαίνει το τέταρτο φετινό του γκολ στη Bundesliga.

Για να έρθει ο Εμπολό, ο οποίος επίσης θα μπορούσε να είχε σκοράρει νωρίτερα, δύο λεπτά μετά και να μετατρέψει σε γκολ την ασίστ του Χέρμαν, διαμορφώνοντας το τελικό όσο και εντυπωσιακό 5-1 για την Γκλάντμπαχ!

Αναλυτικά η 7η αγωνιστική

Παρασκευή 4/10
Χέρτα Βερολίνου-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-1 (37’ Ιμπίσεβιτς, 44’ Ντιλρόσουν, 62’ Νταρίντα – 32’ πεν. Χένινγκς)

Σάββατο 5/10
Φράιμπουργκ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-2 (55’ Βάλντσμιντ, 90’ αυτ. Μπούρκι – 20’ Βίτσελ, 67’ Χακίμι)
Πάτερμπορν-Μάιντς 1-2 (14’ Ζολίνσκι – 8’ Κουέσον, 32’ πεν. Μπροσίνσκι)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Λειψία 1-1 (66’ Φόλαντ – 78’ Νκουνκού)
Μπάγερν Μονάχου-Χόφενχαιμ 1-2 (73’ Λεβαντόφσκι – 54’, 79’ Ανταμιάν)
Σάλκε-Κολωνία 1-1 (72’ Σέρνταρ – 90’+1’ Έκτορ)

Κυριακή 6/10
Γκλάντμπαχ-Άουγκσμπουργκ 5-1 (2’ Ζακάρια, 8’, 13’ Χέρμαν, 39’ Πλεά, 83’ Εμπολό – 81’ Νίντερλεχνερ)
Βόλφσμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου (16:30)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βέρντερ Βρέμης (19:00)