Aθλητικά NέαΣταθερά στα… ψηλά η Λειψία

Σταθερά στα… ψηλά η Λειψία

Θριαμβευτικά επέστρεψε στις νίκες η Λειψία, που επιβλήθηκε 4-1 της Μάιντς στην 15η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Το σύνολο του Ραλφ Ράνγκνι πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και πανηγύρισε τη νίκη που την κρατάει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, πίσω μόνο από Ντόρτμουντ, Μπάγερν και Γκλάντμπαχ και στο +5 από την Άιντραχτ που την ακολουθεί.

Με δύο γκολ του Πούλσεν μέσα σε πέντε λεπτά πήρε το προβάδισμα η Λειψία. Στο 14’ εκτέλεσε από κοντά τον Ζέντνερ, ενώ στο 19’ πλάσαρε εύστοχα από κοντά μετά από ασίστ του Βέρνερ. Ο Ονισίβο στο 38’ μείωσε προσωρινά για τη Μάιντς σε 2-1, όμως η Λειψία αντέδρασε ξανά και πέτυχε δύο τέρματα με τον Βέρνερ, στο 74’ και το 88’.

Αναλυτικά η 15η αγωνιστική:

Παρασκευή 14/12
Νυρεμβέργη-Βόλφσμπουργκ 0-2 (58′ Γκίντσεκ, 90+3′ Μπρέκαλο)

Σάββατο 15/12
Χόφενχαϊμ-Γκλάντμπαχ 0-0
Στουτγκάρδη-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (64′, 76′ Γκόμες- 38′ Μίτελσταντ)
Άουγκσμπουργκ-Σάλκε 1-1 (13′ Γκρέγκοριτς- 52′ Καλιτζούρι)
Ανόβερο-Μπάγερν Μονάχου 0-4 (2′ Κίμιχ, 29′ Αλάμπα, 53′ Γκνάμπρι, 62′ Λεβαντόφσκι)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Φράιμπουργκ 2-0 (55′, 79′ Αγιάν)
Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (20′ Αλκάθερ, 27′ Ρόις – 35′ Κρούσε)