Aθλητικά NέαΣτα προημιτελικά Αμβούργο, Αρμίνια

Στα προημιτελικά Αμβούργο, Αρμίνια

Το Αμβούργο επικράτησε 2-0 της Κολωνίας και εξασφάλισε χρονικά πρώτη το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα με τον Γιουνγκ που με δεξί σουτ άνοιξε το σκορ στο 5’ μετά από πάσα του Βάλντσμιντ, ενώ στο 76ο λεπτό ο Αμερικανός Μπόμπι Γουντ ύστερα από πάσα του σκόρερ του πρώτου τέρματος, έκανε το 2-0 και σφράγισε την πρόκριση για την γηπεδούχο.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στην Αστόρια Βάνλτορφ και την Αρμίνια οδηγήθηκε στην παράταση με την φιλοξενούμενη να παίρνει προβάδισμα στο 53’ με τον Σουτς και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 78’ με κεφαλιά του Καρλ μετά τη σέντρα του Στάντλερ.

Το σκορ δεν άλλαξε στα 120’ κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι με την Αρμίνια να παίρνει την πρόκριση με 5-4 στη διαδικασία από την άσπρη βούλα.