Aθλητικά NέαSpecial θρίαμβος για Τότεναμ και εφιάλτης για Γιουνάιτεντ

Special θρίαμβος για Τότεναμ και εφιάλτης για Γιουνάιτεντ

Λένε πως η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο! Και στην περίπτωση Ζοσέ Μουρίνιο και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισχύει στον απόλυτο βαθμό. Η Τότεναμ υπό την καθοδήγηση του Πορτογάλου τεχνικού, έφτασε σε έναν απίστευτο θρίαμβο μέσα στο «Όλντ Τράφορντ», διασύροντας με το εξωπραγματικό 6-1 τους «κόκκινους διαβόλους», οι οποίοι, έζησαν τον απόλυτο εφιάλτη!

Και πως τα έφερε έτσι η… ρημάδα η ζωή: Η Τότεναμ νίκησε για τελευταία φορά στο Ολντ Τράφορντ στις 27 Αυγούστου 2018. Τότε, η Γιουνάιτεντ είχε στον πάγκο τον Ζοσέ Μουρίνιο. Δύο και κάτι χρόνια αργότερα, ο Πορτογάλος, όντας στον πάγκο των «σπερς», είναι αυτός που τους οδηγεί στην επόμενη νίκη τους στο συγκεκριμένο γήπεδο. Και τι νίκη! Την μεγαλύτερη της ιστορίας τους στην έδρα των «κόκκινων διαβόλων»!

«Τρελό» ξεκίνημα στο Ολντ Τράφορντ, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να προηγείται στο 2’ με πέναλτι του Φερνάντες (ανατροπή του Μαρσιάλ από τον Σάντσες) και την Τότεναμ αρχικά να ισοφαρίζει στο 4’ με τον Ν’ Ντομπελέ και να φτάνει στην ολική ανατροπή με τον Σον, τρία λεπτά αργότερα. Στο 28’ οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μαρσιάλ με απευθείας κόκκινη κάρτα για εκτός φάσης χτύπημα στον Λαμέλα. Και όπως φάνηκε, κάπου εκεί τελείωσαν όλα…

Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε ο Κέιν για να διαμορφώσει το 3-1 και να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στους «σπερς», που είχαν βάλει τις βάσεις για ένα μεγάλο διπλό. Στο 37’ το σκορ άρχισε να… ξεφεύγει επικίνδυνα, αφού ο Σον με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 4-1. Ένα ματς που ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, είχε εξελιχθεί πλέον σε εφιάλτη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51’, ο Οριέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 και παρότι το ματς ήταν στα χέρια της, δεν κατέβασε καθόλου το πόδι από το… γκάζι. Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο δεν έδειξαν… οίκτο στην πρώην ομάδα του Special One και στο 79’, ο Κέιν από την «άσπρη βούλα» έκανε το 6-1. Κάπου εκεί, μπήκε ένα τέλος, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει θριαμβεύτρια την Τότεναμ απέναντι στο… πτώμα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Αναλυτικά, η 4η αγωνιστική:

Σάββατο 3/10
Τσέλσι-Κρίσταλ Πάλας 4-0 (50’ Τσίλγουελ, 66’ Ζούμα, 78’ πεν. 82’ πεν. Zορτζίνιο)
Έβερτον-Μπράιτον 4-2 (16’ Κάλβερτ-Λιούιν, 45’+2’ Μίνα, 52’, 70’ Ροντρίγκες – 42’ Μοπέ, 90’+2’ Μπισουμά)
Λιντς-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (59’ Ρ. Μορένο – 17’ Στέρλινγκ)
Νιούκαστλ-Μπέρνλι 3-1 (14’ Σεντ-Μαξιμέν, 65’, 77’ πεν. Γουίλσον – 61’ Γουέστγουντ)

Κυριακή 4/10
Λέστερ-Γουέστ Χαμ 0-3 (14’ Αντόνιο, 34’ Φόρναλς, 83’ Μπόουεν)
Σαουθάμπτον-Γουεστ Μπρομ 2-0 (41’ Τζενέπο, 69’ Ρομέου)
Άρσεναλ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (61’ Σάκα, 64’ Πέπε – 84’ ΜακΓκόλντρικ)
Γουλβς-Φούλαμ 1-0 (56’ Νέτο)
Μάντσεστερ Γιουνάτεντ-Τότεναμ 1-6 (2’ πεν. Φερνάντες – 4’ Ν’Ντομπελέ, 7’, 37’ Σον, 31’, 79’ πεν. Κέιν, 51’ Οριέ)
Άστον Βίλα-Λίβερπουλ (21:15)