Aθλητικά NέαΣούπερ Ήφαιστος, ΠΑΟΚ για... κλάματα!

Σούπερ Ήφαιστος, ΠΑΟΚ για… κλάματα!

Ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ήφαιστος νίκησε στη Λήμνο τον ΠΑΟΚ 77-69 για τη 19η αγωνιστική της Basket League και διατηρήθηκε στην πρώτη πεντάδα, αφήνοντας τον «Δικέφαλο» σταθερά στις θέσεις του υποβιβασμού και σε δύσκολη κατάσταση στις επτά αγωνιστικές που απομένουν.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται σε πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τέταρτη περίοδο οι νησιώτες με επιμέρους σκορ 22-13 έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Σε αυτό συνετέλεσαν οι Τέρνερ με 16, Σμθ με 12 και Σταμάτης με 11 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο Σόρτερ με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-24, 41-40, 55-56, 77-69