Aθλητικά NέαΣούπερ ανατροπή με γκολάρα από Τζένοα και... τέζα η Λάτσιο!

Σούπερ ανατροπή με γκολάρα από Τζένοα και… τέζα η Λάτσιο!

Μετρούσε δύο συνεχόμενες νίκες και είχε αρχίσει να κλείνει την… ψαλίδα από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, αλλά η Λάτσιο τα έκανε… θάλασσα!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε φέρει το εκτός έδρας ματς κόντρα στην Τζένοα στα μέτρα της και μπορούσε να πάρει άλλους τρεις βαθμούς, ωστόσο οι γηπεδούχοι εκπληκτική ανατροπή στο τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης τα έφεραν όλα… τούμπα και επικράτησαν 2-1.

Η Λάτσιο προηγήθηκε στο 44′ με πλασέ του Μπαντέλι και από εξαιρετική συνεργασία με τον Τσίρο Ιμόμπιλε και στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε ότι θα κατάφερνε να αποδράσει με το «διπλό». Παρ’ όλα αυτά, στο 75′ ο Σανάμπρια έκανε το 1-1 και στην τελευταία φάση του αγώνα, με εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ του Κρισίτο, η Τζένοα διαμόρφωσε το 2-1, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα για τη μάχη της παραμονής.

Στα υπόλοιπα ματς που διεξήχθησαν την ίδια ώρα νίκη-ανάσα πήρε η Ουντινέζε που επικράτησε 1-0 της Κιέβο, ενώ ανάλογης σημασίας επικράτηση πέτυχε και η Έμπολι που νίκησε 3-0.

Παρασκευή 15/02
Γιουβέντους-Φροζινόνε 3-0 (6’ Ντιμπάλα, 17’ Κεντίρα, 63’ Κριστιάνο)

Σάββατο 16/02
Κάλιαρι-Πάρμα 2-1 (65′, 85′ Παβολέτι – 40′ Κούτσκα)
Αταλάντα-Μίλαν 1-3 (33’ Φράουλερ / 45+1’, 61’ Πιάτεκ, 55΄Τσαλχάνογλου)

Κυριακή 17/02
Σπαλ-Φιορεντίνα 1-4 (36’ Πετάνια – 44’ Φερνάντες, 79’ πεν. Βερετού, 80’ Σιμεόνε, 88’ Σάντος ντα Σίλβα)
Ουντινέζε-Κιέβο 1-0 (85’ Τεόντορτσικ)
Τζένοα-Λάτσιο 2-1 (75’ Σανάμπρια, 90’ Κρισίτο – 44’ Μπαντέλι)
Έμπολι-Σασουόλο 3-0 (34’ Κρούνιτς, 37’ Άκουα, 60’ Ντιέγκο Φαρίας)
Ίντερ-Σαμπντόρια (19:00)
Νάπολι-Τορίνο (21:30)